Pogoda. Polska dostaje się pod wpływ "zgniłego wyżu". Kiedy się ociepli?

Synoptycy podkreślają, że dzięki "zgniłemu wyżowi" nocne przymrozki nie dają się nam zbyt mocno we znaki. Równocześnie jednak chmury blokują nagrzewanie się powietrza. Pogoda w najbliższych dniach nie będzie zachęcała do aktywności na świeżym powietrzu. Kiedy się poprawi? Koniec września jeszcze nas zaskoczy.
Zobacz wideo Relacja z wyprawy na Spitsbergen. Zobacz, jak wygląda stacja badawcza UAM

O zgniłym wyżu mówimy, gdy pomimo wysokiego ciśnienia i niewielkiego wiatru mamy do czynienia z zachmurzeniem, deszczem, mżawkami i mgłą. Na większe przejaśnienia się na razie nie zanosi. Równocześnie synoptycy wskazują, że to właśnie dzięki "zgniłemu wyżowi", temperatura nocą nie spada poniżej zera. 

Pogoda. IMGW prognozuje przymrozki (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. "Bomba chłodu" zbliża się do Polski. Możliwe przymrozki

"Zgniły wyż" nad Polską. To on blokuje nocne przymrozki, ale także ocieplenie

Polska dostaje się pod wpływ klina wyżowego znad Rosji, który "współdziałając z niżem, kieruje do naszego kraju bardzo zimne powietrze arktyczne" - piszą synoptycy z portalu dobrapogoda24.pl. Jednak mimo napływania do naszego kraju powietrza arktycznego, spadek temperatury w nocy jest blokowany przez tak zwany zgniły wyż.

"Wyż zgnił z powodu pozostawienia wilgoci przez niż, który wcześniej w Polsce przyniósł duże sumy opadów" - tłumaczą synoptycy. Równocześnie jednak zachmurzenie blokuje nagrzewanie się powietrza od promieni słonecznych. 

Słońce (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda długoterminowa do końca września. Są dobre wieści - będzie ciepło

Prognoza pogody. Kiedy się ociepli? Szykuje się wysoka temperatura

Portal twojapogoda.pl podaje, że w najbliższym czasie będziemy mieć do czynienia przede wszystkim z porywistym wiatrem, przeszywającym zimnem i dużą wilgotnością. Ocieplić może się dopiero w drugiej połowie tygodnia, jednak wraz ze wzrostem temperatury, pojawią się także intensywniejsze opady deszczu. Zauważalny wzrost wartości na termometrach, w okolicach 20 stopni, pojawi się dopiero w weekend (25-26 września). Serwis fanipogody.pl dodatkowo podaje, że przełom września i października "mocno nas jeszcze zaskoczy". Eksperci wskazują, że po 29 września "czeka nas kilka dni z bardzo wysoką temperaturą", nawet na poziomie 26 stopni.

Więcej o: