"Palce umarlaka" - grzyb jak z horroru straszy w polskich lasach

Nietypowy grzyb, na którego widok grzybiarze wstrzymują oddech, właśnie pojawił się w polskich lasach. Mowa o "palcach umarlaka", czyli próchnilcach maczugowatych. Nie bez powodu są tak nazywane, gdyż swoim wyglądem przypomina trupią dłoń.

Okazuje się, że w lesie można spotkać nie tylko znane i lubiane okazy, którym z wielką chęcią chcemy robić zdjęcia. "Palce umarlaka" to wyjątkowy grzyb. Jeśli się na niego natkniemy, z pewnością długo nie zapomnimy tego spotkania.

Zobacz wideo Pyszne dania z kurkami. Wypróbuj te przepisy

"Palce umarlaka" w polskich lasach. "Groza w środku lasu"

Pod koniec sierpnia o "palcach umarlaka" pisał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Jak się okazuje, grzyby te pojawiają się m.in. w parku w Kortowie (sam park liczy sobie prawie 200 lat). - Nazwa faktycznie niecodzienna, ale to grzyb dość często spotykany w naszych lasach mieszanych. Rośnie na butwiejącym drewnie, zagrzebanym w podłożu albo na martwych pniakach (...). W tym miejscu kiedyś rosło drzewo, po wycięciu zostały korzenie, które zaczynają obumierać. Ten gatunek grzyba rozkłada drewno, powstaje próchnica, a okoliczne drzewa będą mogły korzystać z żyźniejszego podłoża - wyjaśnia dr Grzegorz Fiedorowicz, mykolog z Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

O obecności w polskich lasach "palców umarlaka" poinformowały na swoim profilu na Twitterze Lasy Państwowe, które rok temu udostępniły niezwykłe zdjęcie tego okazu. "Groza w środku lasu. To nie nowy Horror klasy B, a scena prosto z Nadleśnictwa Zamrzenica. Ale nie ma się czego bać - w rzeczywistości to po prostu grzyb z rodzaju Próchnilec, a dokładniej jego bardzo osobliwe w formie owocniki, potocznie zwane Palcami Umarlaka" - czytamy na Twitterze Lasów Państwowych.

Grzyby - zdjęcie ilustracyjne Podkarpacie. Rumuńscy grzybiarze wywożą grzyby z Polski

Próchnilec amerykański, czyli "palce umarlaka". Jakie tajemnice skrywa ten grzyb?

Palce umarlaka, czyli Próchnilec maczugowaty nie jest jadalny i trzeba przyznać, że nie wygląda zbyt apetycznie. Jego owocnik ma kształt maczugowaty, wydłużony i lekko zgięty - o sinym, a później czarnym kolorze. Rosną w kępach, przez co swoim wyglądem przypominają trupie palce, które wychodzą z ziemi. Grzyb ten rośnie nisko przy ziemi, najczęściej na pniach i gałęziach, które są przykryte ziemią, mchem i roślinnością. Najczęściej spotykany jest w pobliżu buków i dębów.

Plastikowe wiadra? Reklamówki? W żadnym wypadku! Na grzyby tylko z wiklinowym koszykiem Synoptyk: W ten weekend pogoda dla grzybiarzy

Próchnilec amerykański został po raz pierwszy prawidłowo opisany (jako Sphaeria polymorpha) przez Christiaana Persoona w Commentatio de Fungis Clavaeformibus w 1797 roku. Aktualną nazwę - Index Fungorum - nadał mu w 1835 roku Robert Kaye Greville.

Więcej o: