Uchodźcy na granicy. Na Podlasiu odnaleziono dwie grupy migrantów. Jedna z osób zmarła z wychłodzenia

Jak podaje RMF FM, w województwie podlaskim odnaleziono grupę trzech osób, które są obywatelami Iraku. Uchodźcy mieli dostać się do Polski z Litwy. Niestety na skutek wychłodzenia jedna osoba zmarła, a dwie trafiły do szpitala. Kolejna grupa migrantów została odnaleziona przez Strażników Granicznych w bagnach. Siedem osób wymagało hospitalizacji.

"W Gibach na Podlasiu odnaleziono grupę trojga obywateli Iraku, którzy przedostali się do Polski z Litwy. Wskutek wychłodzenia jedna osoba zmarła. Dwie zostały przewiezione do szpitala" - napisał na Twitterze dziennikarz RMF24.pl Roch Kowalski. Osoby zostały odnalezione około 10 kilometrów od granicy z Litwą. Na razie nie dało się ustalić, jak długo przebywały w lesie. Teren, na którym się znajdowali, nie jest objęty stanem wyjątkowym.

Dziennikarka Radia ZET Anna Józefowicz napisała z kolei o innej, podobnej sytuacji, do której doszło na południe od wsi Giby: "Akcja służb na Podlasiu w gminie Michałowo. Straż Graniczna zatrzymała grupę uchodźców na okolicznych bagnach". Później ustalono, że na bagnach znajdowało się ośmioro wycieńczonych i wyziębionych uchodźców. W sumie siedmioro z nich wymagało hospitalizacji. 

- Dwie kobiety i pięciu mężczyzn trafiło do szpitala, wymagają pomocy lekarskiej. Opieki lekarskiej nie wymagała jedna kobieta, jest w naszej placówce - powiedziała reporterce Radia ZET Anna Michalska, rzeczniczka SG. 

W sobotę Straż Graniczna odnotowała ponad 320 prób przekroczenia polsko-białoruskiej granicy

Rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska przekazała, że w sobotę 18 września odnotowano 324 próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Kobieta dodała, że wszystkie zostały udaremnione. Zatrzymano też dwie osoby podejrzane za pomoc w organizowaniu przekroczenia granicy - byli to obywatele Gruzji i Uzbekistanu.

Ogrodzenie na granicyKryzys migracyjny. WP: Migranci znaleźli już sposób na "płot Błaszczaka"

Z danych SG wynika, że od początku obowiązywania stanu wyjątkowego (od 2 września) odnotowano ponad 3,8 tysiąca prób przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Przypominamy, że stan wyjątkowy obowiązuje przez 30 dni na terenie 183 miejscowości w województwach podlaskim i lubelskim.

Zobacz wideo Ochojska o uchodźcach: Niestety polityka Unii Europejskiej się zmieniła

Zgodnie z rozporządzeniem, na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz przebywania przez całą dobę osób, które tam nie mieszkają, z wyjątkiem osób:

  • zapewniających obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych;
  • przebywających w tych jednostkach w celu załatwienia spraw administracyjnych;
  • pracujących zarobkowo w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na tym obszarze;
  • wykonujących na stałe działalność gospodarczą na tym obszarze;
  • świadczących usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe;
  • posiadających nieruchomości na tym terenie.

Zakaz nie obowiązuje rolników, studentów, uczniów i ich opiekunów, opiekunów dzieci do lat 3, osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego (chrzcinach, ślubach, weselach, pogrzebach).

Więcej o: