Pogoda. Ostrzeżenia IMGW w pięciu regionach. Na południu nawet do 50 mm opadów

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnym deszczem. W niektórych miejscach może spaść do nawet 40-50 mm opadów.

"Dziś znowu prognozowane są intensywne opady deszczu. Wydano związane z nimi ostrzeżenia meteorologiczne. Dużo chmur i deszczu również w całym kraju" - taki wpis pojawił się w mediach społecznościowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w sobotę 18 września rano.

Zobacz wideo Sprawdź, czym oddychasz. Aplikacje smogowe, które warto mieć na smartfonie

Alerty IMGW. W których regionach wydano ostrzeżenia?

Synoptycy IMGW wydali alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu, które obowiązują w województwach:

  • podlaskim (od rana do godziny 6 w niedzielę),
  • lubelskim (ważne w południowych powiatach od 10 w sobotę do północy),
  • podkarpackim (bez południowych powiatów; od 12 w sobotę do północy),
  • świętokrzyskim (bez zachodnich powiatów; od godziny 12 w sobotę do północy),
  • małopolskim - tylko dla powiatu dąbrowskiego (od 12 w sobotę do północy).

Na obszarze tym spodziewane są opady o natężeniu umiarkowanym, a lokalnie też silnym. Na terenach objętych ostrzeżeniami spadnie od 30 do nawet 50 mm deszczu.

Jak czytamy na portalu fanipogody.pl, w weekend w Polsce zapowiadane jest też spore ochłodzenie. Spadek temperatury powoduje niż baryczny, który utworzył się niedaleko wschodniej granicy Polski. Na tym obszarze termometry mogą wskazywać nawet poniżej 10 stopni w ciągu dnia. Na zachodzie będzie niewiele cieplej.

Po chłodnym dniu czeka nas także jeszcze zimniejsza noc, a temperatura może spaść znacznie poniżej pięciu stopni. Wiatr będzie wiał w porywach do 50 kilometrów na godzinę, ale do wieczora zacznie słabnąć, a nawet zanikać. W trakcie burz, które mogą pojawić się w województwie podkarpackim, prognozowane są nagłe i silne opady deszczu oraz wiatr do 70 km/h.

Pogoda na weekend (zdjęcie ilustracyjne) Pogoda na weekend 18-19 września. Na wschodzie zaledwie 8 stopni

"Na przeważającym obszarze kraju niżowa pogoda przez cały dzień będzie niekorzystnie wpływać na organizm człowieka. W Polsce północno-zachodniej przeważnie niekorzystna biotropia pogody w godzinach popołudniowych osłabnie do obojętnej" - pisze IMGW.

Plastikowe wiadra? Reklamówki? W żadnym wypadku! Na grzyby tylko z wiklinowym koszykiem Synoptyk: W ten weekend pogoda dla grzybiarzy

Więcej o: