Alfred Miodowicz nie żyje. Był pierwszym przewodniczącym OPZZ

Zmarł Alfred Miodowicz, pierwszy Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, poseł na Sejm PRL IX kadencji. Informację o śmierci działacza podał OPZZ.

Alfred Miodowicz urodził się 28 czerwca 1929 roku w Poznaniu. W 1952 podjął pracę w Hucie im. Lenina, był tam m.in. pierwszym nagrzewnicowym wielkich pieców. Działał w związkach zawodowych. W latach 1983-1987 był przewodniczącym Komitetu Wykonawczego Federacji Hutniczych Związków Zawodowych; w listopadzie 1984 został przewodniczącym Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Debata Miodowicz-Wałęsa 

Jak przypomina OPZZ, w latach 1985-1989 był posłem na Sejm PRL IX kadencji. 30 listopada 1988 roku Alfred Miodowicz był przeciwnikiem Lecha Wałęsy, szefa nielegalnego wówczas związku zawodowego Solidarność, w debacie telewizyjnej, którą zdecydowanie przegrał. Wygrana Wałęsy utorowała drogę do rozmów przy okrągłym stole i w efekcie częściowo wolnych wyborów w czerwcu 1989 roku.

Sam Miodowicz brał udział w obradach okrągłego stołu. Składał podczas nich np. wnioski całkowicie wolnych, niekontraktowych wyborów do parlamentu i natychmiastowego zniesienia wszelkiej cenzury słowa i publikacji.

Od 1992 do 1995 był przewodniczącym Ruchu Ludzi Pracy. Należał do władz Światowej Federacji Związków Zawodowych.

Więcej o: