Synoptyk zapowiada: W ten weekend pogoda dla grzybiarzy. Wysyp może być "więcej niż przyzwoity"

Synoptycy prognozują, że nadchodzący weekend będzie deszczowy - choć wielu osobom taka pogoda się nie spodoba, grzybiarze mogą na niej skorzystać. "Warto się w najbliższych dniach wybrać do lasu" - pisze synoptyk grzybowy.

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują, że weekend 18-19 września będzie deszczowy i dość chłodny. Nie oznacza to jednak, że na dobre żegnamy się ze słoneczną pogodą. Synoptyk z IMGW-PIB Mateusz Barczy, który był gościem Wirtualnej Polski, powiedział, że "nie możemy mówić, że wszystko się już zakończyło".

- Rzeczywiście prognozy, zwłaszcza na najbliższy weekend, nie rzucają na kolana i nie są jakieś bardzo obiecujące. Niestety przełom z piątku na sobotę, ale także niedziela to będą dni, które zwłaszcza na wschodzie Polski nie zaliczą się do tych udanych jeśli chodzi o pogodę, choć może zacięci grzybiarze docenią tę sytuację - mówił synoptyk.

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Barczy zaznaczył, że w najbliższych dniach możemy spodziewać się odczuwalnego spadku temperatury, ale w poniedziałek pogoda się "odbije" i wróci aura wyżowa. Zanim to jednak nastąpi, wartości na termometrach będą dość niskie. W sobotę odnotujemy maksymalnie od 8 stopni w Suwałkach do 18 stopni w Szczecinie, z kolei w niedzielę od 8 stopni w Rzeszowie do 18 stopni w Szczecinie. Przez cały weekend można spodziewać się intensywnych opadów deszczu, a lokalnie także burz. Najwilgotniej będzie w województwach położonych na wschodzie. 

Grzyby - zdjęcie ilustracyjne Podkarpacie. Rumuńscy grzybiarze wywożą grzyby z Polski

Prognoza synoptyka grzybowego. "Będzie przynajmniej dostatecznie, a często dobrze"

Jak pogoda w najbliższych dniach wpłynie na występowanie grzybów w polskich lasach? O tym pisze synoptyk grzybowy portalu grzyby.pl

"Ostatnie kilka dni i nadchodzące kilka z weekendem to kontynuacja tegorocznego późnoletniego wysypu grzybów na terenie prawie całego kraju. [...] Wysyp nie jest szczególnie intensywny tego roku, ale przyzwoity lub więcej niż przyzwoity. I to mimo dość suchej pogody. Rosa, "opad poziomy", i to co jest już w glebie, robi swoje. Po przeczytaniu doniesień warto się w najbliższych dniach wybrać do lasu. Jest niemal pewne, że będzie przynajmniej dostatecznie, a często dobrze. Pogoda do końca września ma być dość stabilna, umiarkowanie opadowa, w ostatniej dekadzie z przymrozkami (zwłaszcza na wschodzi i pogórzu) ale prawdopodobnie niezagrażającymi grzybom" - czytamy w prognozie z 15 września. 

Grzybiarzu, pokaż grzyba!

Jesteś zapalonym grzybiarzem i niestrudzenie przeszukujesz polskie lasy? A może zbierasz grzyby okazjonalnie, jedynie w pobliżu swojego domu? Pochwal się swoimi zbiorami, wysyłając nam zdjęcie i krótki opis na adres news_gazetapl@agora.pl. Wybrane fotografie opublikujemy na łamach portalu Gazeta.pl. 

Ełk. Parafia ma zapłacić 2 miliony złotych. To kara za zniszczony cmentarz Ełk. Parafia ma zapłacić 2 mln zł. Proboszcz miał "znieważyć szczątki"

Więcej o: