Czarnek zdecydował. Telefon zaufania dla dzieci poprowadzi egzorcysta. Drugi konkurs unieważniono

Od 10 dni działa całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i rodziców, która prowadzona jest przez fundację i działa z dotacji przyznanej przez resort edukacji. Jak się okazuje, telefon zaufania prowadzić będzie ksiądz egzorcysta i psycholog. Z kolei inna infolinia - ze wsparciem dla osób w kryzysie psychicznym - nie powstaje mimo tego, że konkurs rozpisano w kwietniu 2021 roku. Jako uzasadnienie podano, że taka jest decyzja Ministerstwa Zdrowia.

Jak podaje Onet, ze względu na ustawę covidową, Ministerstwo Edukacji i Nauki nie przeprowadziło konkursu na to, kto ma być odpowiedzialny za prowadzenie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Z kolei Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o unieważnieniu konkursu na telefon wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym, chociaż jedna z fundacji otrzymała niemal komplet punktów.

Zobacz wideo Kiedy uczniowie powinni wrócić do szkół?

MEiN wybrało osobę odpowiedzialną za prowadzenie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Będzie nim ksiądz

Resort edukacji bez konkursu wybrał, że projekt infolinii poprowadzi ksiądz Józef Partyk - który jest egzorcystą, a z wykształcenia także psychologiem. Z ustaleń portalu OKO.press wynika, że duchowny przewodzi też fundacji "Auxilium", która przez najbliższe dwa miesiące będzie prowadzić infolinię. Do końca października fundacja otrzyma za to ponad 171 tysięcy zł.

Ministerstwo tłumaczy, że wybór fundacji podjęty został ze względu na doświadczenie tej instytucji oraz wykwalifikowaną kadrę, która działa w "Auxilium". Sama fundacja, "której celem jest dobrostan człowieka rozumianego jako jedność duszy, psychiki i ciała", działa dopiero od 2019 roku. Prowadzi specjalistyczne poradnie i telefon zaufania "Arka", który obejmuje diecezję tarnowską. Dzwoniący mogą otrzymać pomoc psychologów, księży, egzorcystów lub doradców od naprotechnologii (leczenia niepłodności z wykorzystaniem drobnych zabiegów chirurgicznych czy stosowania środków hormonalnych oraz terapii. Warto podkreślić, że metoda ta nie jest skuteczna w większości przypadkach niepłodności).

Sam duchowny Józef Partyk jest natomiast wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, której absolwentem jest także minister edukacji Przemysław Czarnek. Rok temu wygłosił wykład pt. "Kryteria diagnozy i rozeznania opętania. Ujęcie psychologiczne".

Minister Czarnek w KrakowieNauka zdalna znów wróci? Przemysław Czarnek: Mamy w pogotowiu plan B, C i D

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało w komunikacie, że całodobowa, bezpłatna i ogólnopolska infolinia dla dzieci oraz rodziców działa od poniedziałku 6 września. Młodzież, ale też ich rodzice, nauczyciele czy pedagodzy mogą uzyskać pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników. Aby skorzystać z telefonu zaufania należy zadzwonić na numer 800 800 605.

Telefon zaufania dla dzieci w kryzysie psychicznym - po pięciu miesiącach unieważniono konkurs

Ministerstwo Zdrowia natomiast przez pięć miesięcy nie wyłoniło zwycięzcy konkursu, którego celem jest uruchomienie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym. Chociaż jedna z ofert zdobyła niemal maksymalną liczbę punktów (22,5 na 24), to konkurs został unieważniony.

"Panie Ministrze, domagamy się cofnięcia tej szkodliwej dla dzieci decyzji i niezwłocznego wyłonienie zwycięskiego oferenta na prowadzenie pomocy telefonicznej i online dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym" - napisała w komunikacie Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę", która ubiegała się o dotację. Organizacja ta prowadzi od 2008 roku telefon zaufania 116 111, który działa całodobowo przez siedem dni w tygodniu.

Szkoła (zdjęcie ilustracyjne)Minister Czarnek we wrześniu nagle dostrzegł, że plany lekcji są przeładowane

W odpowiedzi MZ napisało, że podstawą niewybrania oferty fundacji "nie jest brak spełnienia warunków formalnych lub niewystarczająca liczba uzyskanych punktów, lecz decyzja Ministra Zdrowia w zakresie unieważnienia konkursu".

Konkurs ogłoszony przez resort zdrowia w kwietniu miał być rozpisany na pięć lat i opiewał na kwotę dwóch milionów złotych rocznie. Głównym celem projektu miała być "poprawa dostępności do doraźnej pomocy dla osób będących w stanie kryzysu psychicznego lub doświadczającym zaburzeń psychicznych (zarówno dorosłych jak i dzieci i młodzieży) oraz zwiększenie świadomości populacji na temat zaburzeń psychicznych i ich profilaktyki".

Więcej o: