Polski Ład podreperuje portfele Polaków? Tak twierdzi 30 proc. badanych [SONDAŻ]

Połowa Polaków nie wierzy, że rozwiązania podatkowe zawarte w Polskim Ładzie będą dla nich korzystne - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Pierwsze czytanie Polskie Ładu ma odbyć się na obecnym posiedzeniu Sejmu (15 i 16 września) i być kontynuowane za tydzień na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych. Głosowanie odbędzie się prawdopodobnie w ostatnich dniach września, później ustawa trafi do Senatu. Jak twierdzi RMF FM, Prawo i Sprawiedliwość liczy, że już w listopadzie nowe prawo podpisze prezydent.

Polski Ład. 30 proc. ankietowanych uważa, że zmiany w podatkach będą pozytywne dla ich portfeli

Jak jednak wynika z badania United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zmiany w podatkach nie przekonują Polaków. Tylko 30,2 proc. respondentów uważa, że wpłyną one pozytywnie na ich portfel (w lipcu było to 36,2 proc.). Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 9,2 proc. badanych, a "raczej tak" - 21 proc.

20,5 proc. uważa, że na reformie raczej nie skorzystają (w lipcu było to 32,8 proc.). Pewnych strat jest 30,6 proc. badanych (w lipcu było to 22 proc.). 18,8 proc. ankietowanych nie wie, jak Polski Ład przełoży się na ich domowy budżet. 

Badanie zostało przeprowadzone 10 września metodą CATI na grupie 1000 osób.

Czy jest Polski Ład?

Polski Ład to dokument liczący 686 stron. Projekt ustawy ma wprowadzić podatkową rewolucję. Przewiduje bowiem zwiększenie kwoty wolnej od podatku z 8 tys. zł do 30 tys. zł, zwolnienie z podatku osób uzyskujących najmniejsze przychody w ramach kwoty wolnej oraz podniesienie progu podatkowego. Polski Ład podniesie również składkę zdrowotną. Więcej na ten temat przeczytasz w naszych tekstach pod TYM linkiem

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska?
Więcej o: