Abp Głódź na uroczystościach w Świątyni Opatrzności. "Pokazał, że lekceważy skrzywdzonych"

Na uroczystościach beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej pojawił się abp Sławoj Leszek Głódź. Obecność duchownego wzbudziła sporo kontrowersji, został on bowiem kilka miesięcy temu ukarany przez Watykan za tuszowanie nadużyć seksualnych na terenie podległych mu diecezji.
Zobacz wideo Nitras o „opiłowywaniu katolików". Kowal: Jest bardzo duży problem w relacjach państwo-Kościół

W niedzielę kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka zostali beatyfikowani. W Świątyni Opatrzności Bożej pojawiło się wielu duchownych, w tym abp Sławoj Leszek Głódź, któremu kilka miesięcy temu Nuncjatura Apostolska wydała zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach religijnych na terenie archidiecezji gdańskiej. "Czy abp Głodź mógł uczestniczyć w beatyfikacji? Zgodnie z sentencją kary mógł, bo Warszawa jest poza archidiecezją gdańską. Czy powinien? NIE! W ten sposób pokazał, że lekceważy skrzywdzonych, a także nie dostrzega (albo lekceważy) zgorszenie, jakim jest jego uczestnictwo w tej celebracji" - stwierdził Tomasz Terlikowski.

"Udział arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia w beatyfikacji to kolejny smutny dowód na to, że jest to jeden z największych szkodników polskiego Kościoła. Po aferze z 'sołectwem' teraz udał się na beatyfikację. Prawda jest jednak taka, że zabronić mu tego może jedynie Watykan" - napisał dziennikarz.

Udział duchownego w uroczystościach skomentował również ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. W odpowiedzi na jeden ze wpisów na portalu społecznościowym dotyczący używania podczas mszy telefonów przez księży stwierdził, że również go to "razi". "Ale jeszcze bardziej obecność wśród biskupów-koncelebransów b. agentów SB i ukaranych przez Watykan za tuszowanie pedofilii. Wstydu nie mają!" - podkreślił.

Wojciech Karpieszuk, dziennikarz "Gazety Wyborczej", zwrócił również uwagę na stoisko z książkami rozstawione przed warszawską Świątynią Opatrzności. Wśród pozycji tytuły: "Przedsiębiorstwo holocaust", "Chamy i Żydy w dzisiejszej Polsce", "Szczepionka na koronawirusa - zagrożenie dla ludzkości?" czy "Homo terror". "Tłumy wiernych i duchownych. Nikt nie reaguje" - podkreślił Karpieszuk.

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka beatyfikowani

Abp Głódź ukarany przez Watykan

Przypomnijmy, że 29 marca Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała specjalny komunikat dotyczący arcybiskupa seniora Sławoja Leszka Głódzia. Watykan zdecydował się nałożyć na duchownego nakaz zamieszkania poza terenem archidiecezji gdańskiej. Zakazał mu również uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych i spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej oraz polecił wpłacić z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć. Kary te związane są z tuszowaniem nadużyć seksualnych na terenie podległych mu diecezji.

W czerwcu Sławoj Leszek Głódź został nowym sołtysem wsi Piaski. Jak mówili mieszkańcy, duchowny każde do siebie mówić "ekscelencjo sołtysie".

 Abp Sławoj Leszek Głódź Mieszkańcy Piasków: Głódź każe do siebie mówić "Ekscelencjo sołtysie"

Więcej o: