Tatry. Olbrzymie tłumy na szlakach. "Na wejście na Rysy trzeba było czekać dwie godziny"

W Tatrach tłumy, na szlakach korki. W minioną sobotę na facebookowym profilu "Aktualne warunki w górach" pojawiły się zdjęcia turystów oczekujących w długich kolejkach m.in. na wejście na Rysy.

Wrzesień to wciąż jeszcze okres, kiedy górskie szlaki pękają w szwach, szczególnie kiedy pogoda dopisuje, a tak też jest w ten weekend. "Na parkingi przy Morskim Oku (Palenica Białczańska i Łysa Polana) mogą wjechać jedynie osoby, które dokonały wcześniejszej rezerwacji parkingu, ponieważ wszystkie miejsca zostały wyprzedane" - informuje Tatrzański Park Narodowy.

Zobacz wideo Nieznane osoby umieściły napisy na skałach w drodze na Giewont

Tłumy w Tatrach. Ogromne kolejki na szlakach. "Ludzi masa i wcale mnie to nie dziwi"

Na facebookowym profilu "Aktualne warunki w górach" pojawiły się zdjęcia z soboty 11 września. Ładna pogoda przyciągnęła w Tatry mnóstwo ludzi, a na szlakach tworzyły się ogromne kolejki turystów. Na wejście na Rysy trzeba było czekać dwie godziny, ruch odbywał się wahadłowo. "Ludzi masa i wcale mnie to nie dziwi, taka pogoda! Szlak suchy, częściowo naprawiony. Schodzimy na stronę słowacką. Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 godz. od strony polskiej z parkingu. Zaznaczam, że szliśmy powoli" - napisano na facebookowej stronie.

Epidemia koronawirusaPodhale nie chciało się szczepić, teraz króluje w statystykach zakażeń

"W kolejkach kulturalnie, czasem ktoś dostał publiczne 'uuuuuu' za wpychanie się, ale były to jednostki. Po stronie słowackiej też dużo ludzi, zejście po 14-ej bez większych zatorów, jednak w kolejce do toalety po 15 osób (pół h stania). Parking Popradske Pleso pełniutki" - czytamy dalej.

Tatry. Za dnia szlaki pełne ludzi, a nocą musiał interweniować TOPR

Podobne informacje pojawiły się spod Zawratu. "1h opóźnienia przez kolejki. Dodatkowo jakaś ekipa postanowiła ominąć kolejkę, część wepchnęła się na łańcuchach, a część poszła żlebem poza szlakiem. Skończyło się tym, że zrzucili sporą ilość kamieni na idących szlakiem" - napisano pod zdjęciem koczujących na szlaku turystów.

Duża liczba turystów sprawiła, że TOPR miał sporo pracy. W nocy z soboty na niedzielę odbyły się dwie akcje ratunkowe - w jednym przypadku ratownicy musieli znieść na noszach poszkodowanego z rejonu Grzybowca, a w drugiej pomagali turystom, którzy zgubili się podczas schodzenia z Rysów - pisze portal wnp.pl za Polską Agencją Prasową. 

Planując wycieczkę, warto pamiętać o najbliższych zamknięciach niektórych szlaków. Aktualne informacje znajdują się na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

  • Czerwony szlak turystyczny na odcinku: Zawrat - Kozia Przełęcz zostaje zamknięty od 13 września 2021 r. do odwołania z powodu prac remontowych. Remont potrwa ok. cztery dni, w zależności od warunków pogodowych.
  • Czerwony szlak turystyczny na odcinku: Czarny Staw pod Rysami - Rysy będzie zamknięty (w obu kierunkach) od 1 września 2021 roku aż do odwołania z wyłączeniem sobót i niedziel. Remont potrwa ok. 2-3 tygodnie, w zależności od warunków pogodowych. W przypadku wybierania się w weekend na Rysy należy zachować szczególną ostrożność. Na szlaku znajduje się sporo luźnych skał, a oznaczenie szlaku na niektórych odcinkach może być niewidoczne.
Więcej o: