Niedziele handlowe 2021. Czy 12 września sklepy będą otwarte?

Niedziele handlowe 2021. W tym roku zostały nam już tylko dwie niedziele, podczas których nie obowiązuje zakaz handlu. Czy 12 września wypada jedna z nich? Gdzie zrobimy zakupy tego dnia?

W tym roku mieliśmy okazję zrobić zakupy w niedziele już pięć razy:  31 stycznia, 28 marca, 25 kwietnia 27 czerwca oraz 29 sierpnia. Oznacza to, że przed nami już tylko dwie niedziele, podczas których nie obowiązuje zakaz handlu. Czy 12 września to jedna z nich?

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Niedziele handlowe 2021. Czy 12 września będziemy mogli zrobić zakupy? 

12 września nie wypada niedziela handlowa. Zakupów nie będziemy mogli więc zrobić w większości sklepów znajdujących się w galeriach handlowych czy sklepach wielkopowierzchniowych.

Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa? Zakupy w supermarketach oraz galeriach handlowych w niedzielę będziemy mogli zrobić dopiero:

  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia. 

Zmiana czasu 2021 (zegar - zdjęcie ilustracyjne) Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni?

Niedziele handlowe 2021. Które sklepy będą otwarte 12 września? 

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni zakłada kilka wyjątków. Należą do nich m.in. sklepy o statusie placówki pocztowej - a tych cały czas przybywa. Oprócz nich w niedzielę otwarte są również:

  • małe sklepiki osiedlowe, w których za ladą stoi właściciel,
  • sklepy przy stacjach paliw,
  • kwiaciarnie,
  • apteki,
  • sklepy z pamiątkami,
  • saloniki prasowe,
  • piekarnie, cukiernie, lodziarnie,
  • placówki handlowe na dworcach.

Nieprzestrzeganie przepisów wiąże się z surowymi konsekwencjami. W przypadku kontroli inspektora może on nałożyć karę w wysokości 1-5 tysięcy złotych. Jeśli sprawa trafi do sądu, grzywna może wynieść nawet 100 tysięcy zł. 

Ludzie - zdjęcie ilustracyjne Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak spisać się przez telefon?

Niedziele handlowe. PiS chce zaostrzenia przepisów 

29 lipca do Sejmu trafił projekt zmiany przepisów dotyczących ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Politycy i związkowcy domagają się przede wszystkim zmiany w kwestii placówek pocztowych. W ustawie miałby pojawić się zapis, że zwolnione z zakazu handlu byłyby tylko te placówki, w których usługi pocztowe stanowią większość dochodu. 

Według informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl niewykluczone, że Sejm zajmie się sprawą już podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się w dniach 15-17 września. 

Więcej o: