Gdzie na grzyby? W polskich lasach jest 1,4 tys. gatunków grzybów jadalnych, wytrawny grzybiarz rozpoznaje 40

- W polskich lasach występuje 1,4 tys. gatunków grzybów jadalnych. Trzeba być jednak ostrożnym. Przeciętny Polak rozpoznaje około 15 gatunków grzybów, wytrawny grzybiarz - około 40 - mówiła Onetowi dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Wybierając się na grzyby, należy wiedzieć, gdzie ich szukać. Najczęściej pod różnymi gatunkami drzew, a wyjątkiem są kurki rosnące np. na obszarach porośniętych mchem. Dobrze też upewnić się po grzybobraniu, że wszystkich zbiorów jesteśmy pewni - pomyłka może nas drogo kosztować.

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Tych par grzybów lepiej nie pomylić

Dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak, która jest rzeczniczką prasową Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, przypomniała w rozmowie z Onetem, że pomyłki w czasie grzybobrania mogą okazać się tragiczne w skutkach. Wśród par grzybów, których pomylenie jest naprawdę niebezpieczne, jest lubiana i smaczna czubajka kania, za którą łatwo wziąć silnie trującego muchomora sromotnikowego. - Wystarczy tak naprawdę pół kapelusza muchomora sromotnikowego, żeby jedzenie okazało się śmiertelną trucizną - zaznaczyła Krokowska-Paluszak.

Prezydent George W. Bush niedługo po otrzymaniu pierwszych informacji o zamachach 11 września 2001 roku. Był akurat z wizytą w szkole podstawowej na FlorydzieTerroryzm jest jak grypa, wojskiem nie uda się wygrać

Pomylić można też rydze. Mleczaj rydz to smaczny grzyb, ale te zbierane przy modrzewiach, charakteryzujące się białą barwą mleczka są niejadalne. Pomylić też możną kurkę z lisówką pomarańczową, ale taki błąd spowoduje jedynie kiepski smak potrawy.

Prognozy grzybiarskie. Wysyp w całym kraju

Zdaniem Marka Snowarskiego, synoptyka grzybów, jesienią czeka nas wysyp w całym kraju. Snowarski to autor "Atlasu grzybów", który prowadzi stronę grzyby.pl i informuje na niej o tym, gdzie najlepiej udać się po udane zbiory.

Talibscy wojownicy na ulicach Kabulu. Afganistan, 31 sierpnia 2021Ekspert: Wycofanie wojsk z Afganistanu jest w interesie Polski

"Nadchodzące dni to kontynuacja trendu. Mamy cały czas późnoletni wysyp grzybów na większej części nizin Polski. Generalne poziom zbiorów jest utrzymany, nawet z tendencją wzrostową tam, gdzie niedawno się zaczął. W nadchodzącej dekadzie prognozowana jest dość sucha i ciepła (także nocami!) pogoda. Będzie to sprzyjało szybszemu przebiegowi wysypu grzybów, ale też i wyhamowaniu tam, gdzie wody z opadów było najmniej" - czytamy. Snowarki pisze dalej, że w ciągu dwóch tygodni można się spodziewać wygasania wysypu letniego i oczekiwania na jesienny. "Spodziewam się (o ile pogoda będzie w miarę typowa w drugiej połowie września), że w tym roku będziemy mieli jeszcze pokaźny jesienny wysyp grzybów, raczej dopiero w październiku, niż w końcu września. Dotyczy to zwłaszcza nizinnej części Dolnego Śląska, Lubuskiego i północy Wielkopolski" - informuje. Aktualną mapę-radar grzybów można śledzić na stronie grzyby.pl.

Więcej o: