Gdzie jest burza? IMGW: Uwaga na wyładowania, grad i silne porywy wiatru. Miejscami do 80 km/h

"Dziś burze są możliwe w północno-zachodniej połowie kraju. Towarzyszyć im będą opady deszczu do 15-20 mm, porywy wiatru około 65 km/h oraz grad" - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W sobotni poranek pierwsze burze pojawiły się już w zachodniej części kraju - informował tvn24.pl. Wyładowania atmosferyczne mają się w dalszej części dnia przemieszczać w kierunku północno-wschodnim. Póki co grzmi w województwie lubuskim.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Na północnym zachodzie burze i grad

"Dziś [w sobotę] burze są możliwe w północno-zachodniej połowie kraju. Towarzyszyć im będą opady deszczu do 15-20 mm, porywy wiatru około 65 km/h oraz grad" - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Facebooku. Punktowo może spaść 25-30 mm deszczu, a porywy wiatru osiągną do 80 km/h.

TVP na obszarze objętym stanem wyjątkowym? Samochód TVP wjechał na teren objęty stanem wyjątkowym? Kurski dementuje

Polska jest obecnie pod wpływem niżu pochodzącego znad Morza Północnego, tylko południowy wschód kraju pozostaje w zasięgu słabego wyżu. Z kolei w północno-zachodniej połowie kraju masa powietrza będzie umiarkowanie niestabilna i wilgotna. " Przełoży się to na dość znaczne zasoby energii dostępnej dla konwekcji, lokalnie sięgające 2000 J/kg. Warunki kinematyczne będą słabe, w związku z tym tworzyć się będą izolowane komórki burzowe, wolno przemieszczające się z południowego zachodu na północny wschód" - czytamy dalej. na Facebooku IMGW.

Pogoda Pogoda na weekend 11-12 września. Do 28 stopni

IMGW ostrzega. Miejscami spadnie grad

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące burzy z gradem. "Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 25 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad" - czytamy na stronie internetowej IMGW. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w sobotę i dotyczy północno-zachodniej części Polski.

Więcej o: