Warszawa. Protest pracowników sądownictwa i prokuratury. O której się zacznie? Gdzie się odbędzie?

W piątek w warszawie odbędzie się protest pracowników sądownictwa i prokuratury. O której się zacznie? Jak wygląda trasa marszu? Jakie postulaty mają manifestanci?

"Solidarni z pracownikami sądów i prokuratur domagających się podwyżki ich wynagrodzeń! W piątek w Warszawie organizowana jest DEMONSTRACJA PRACOWNIKÓW SĄDÓW I PROKURATUR!" - czytamy na Facebooku IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich. Za organizacje protestu odpowiada Krajowy Niezależny Samorządny Związek Zawodowy AD REM,  Związek Zawodowy Prokuratorów I Pracowników Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej, Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych, NZZPSOP oraz NZZPSR.

Zobacz wideo Białe miasteczko 2.0. Jakie są postulaty protestujących?

Protest środowiska sędziowskiego. O której zacznie się protest? 

Demonstracja rozpocznie się w piątek (10 września) o godzinie 10:00 w centrum Warszawy - na rondzie Dmowskiego. Protestujący przejdą z ronda Dmowskiego do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Rozkład trasy: rondo Dmowskiego - al. Jerozolimskie - rondo Charlesa de Gaulle’a - ul. Nowy Świat - pl. Trzech Krzyży - al. Ujazdowskiej - ul. Jana Matejki - ul. Wiejska - al. Ujazdowskie - pl. Na Rozdrożu - al. Ujazdowskie - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Ratusz informuje, że w związku z przemarszem mogą pojawić się utrudnienia w ruchu. "W przypadku braku możliwości przejazdu, zmienią się trasy pojazdów linii tramwajowych: 4, 7, 9, 15, 18, 22, 24, 25, 35 i autobusowych: 109, 117, 127, 128, 131, 158, 171, 175, 501, 507, 517, 519, 520, 521, 522, 525. W miarę przemieszczania się uczestników trasy mogą się zmieniać, oraz na objazdy zostaną skierowane kolejne linie: 107, 108, 111, 116, 118, 159, 166, 180, 195, 222, 503, 518" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez stołeczny Zarząd Transport Publiczny. 

Jakie postulaty mają protestujący?  

"Wobec bierności pracodawców - prezesów i dyrektorów sądów - oraz ministra sprawiedliwości sprawującego nadzór nad sądami, ujawniając, że w sądach, które z założenia powinny być świątyniami sprawiedliwości, dostrzegamy nierespektowanie norm prawa pracy, w szczególności w zakresie norm czasu pracy, norm nakazujących równego traktowania, norm zakazujących form dyskryminacji, nękania i zastraszania pracowników, wskazując, że dostrzegane coraz częściej działania pracodawców zaprzeczają ideom państwa wywalczonym przez organizacje związkowe w czasie zrywu z sierpnia 1980 r., pomni tych idei, widząc, że dorobek ten zostaje zaprzepaszczony, domagamy się od władz państwowych, to jest władzy ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej rzeczywistych działań w celu wykorzenienia mobbingu z sądów i urzeczywistnienia norm prawa pracy w sądach, w tym prawa do godnej płacy" - napisali w oświadczeniu organizatorzy marszu.

Postulaty protestujących:

  • "Podwyżka wynagrodzeń od stycznia 2022 roku o wskaźnik co najmniej 12 proc.
  • Zwiększenie liczby etatów administracji, obsługi i asystentów.
  • Stop mobbingowi.
  • Wprowadzenie systemu mnożnikowego wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur w 2022 roku.
  • Powrót do prac nad Ustawą o modernizacji prokuratury w 2022 roku".
Więcej o: