Minister Niedzielski obiecuje: 1,2 mld zł więcej na świadczenia medyczne

- O blisko 1,2 mld zł zwiększamy wycenę świadczeń medycznych - zapowiedział w Karpaczu minister zdrowia Adam Niedzielski. Pieniądze zostaną przekazane w drugim półroczu tego roku. Jak podkreślił szef resortu zdrowia, te zwiększone środki powinny zaspokoić oczekiwania płacowe przedstawicieli zawodów medycznych.

Zwiększona wycena świadczeń medycznych ma uwzględniać drugie półrocze tego roku.  –  Zmiana będzie oznaczała przetransferowanie do szpitali, przede wszystkim powiatowych, blisko 700 mln złotych – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski cytowany przez Polsat News.

Niedzielski: podwyżki wycen dla specjalistów

Minister Zdrowia zapowiedział również, że resort przeznaczy dodatkowe 400 mln na zwiększenie wycen u specjalistów. – Chcemy uatrakcyjnić stawki, które pozwolą lekarzom specjalistom funkcjonować w ramach rynku publicznego i leczyć naszych pacjentów, którzy choćby po realizacji programu 40+ będą wymagali dodatkowego skonsultowania się ze specjalistami - wyjaśnił polityk.

Minister zdrowia, który przebywa na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, przypomniał także, że ogłosił wzrost stawki za dobokaretkę. W tym roku system ratownictwa medycznego ma być dofinansowany o 62 mln złotych. Sytuacja w ratownictwie medycznym jest bardzo trudno. Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał w ubiegłym tygodniu, że nawet 25 proc. karetek w kraju nie ma obsady. Ratownicy medyczni prowadzą bowiem akcję protestacyjną, domagają się poprawy warunków pracy i wzrostu wynagrodzeń.

Zobacz wideo Heroiczna walka medyków. Psychiatra: To gigantyczny stres. Grozi im wypalenie
Więcej o: