Podkarpacie. Konkurs z języka polskiego. "Wyobraź sobie, że wysyłasz wiadomość SMS do Jana Pawła II"

"Wyobraź sobie, że wysyłasz wiadomość SMS do Jana Pawła II. Wpisz pytanie, które Cię nurtuje" - tak brzmi jedno z pytań etapu wojewódzkiego konkursu z języka polskiego dla uczniów szkół podstawowych.

Fragment z konkursowego arkusza udostępniła na Twitterze dziennikarska TVN24. "Ponieważ zapytano mnie: "czy to fejk?". Odpowiadam to nie fejk" - napisała Justyna Suchecka.

W zadaniu szóstym uczniowie mają sobie wyobrazić, że wysyłają wiadomość SMS do Jana Pawła II. Na jednej z ilustracji przedstawiających telefon komórkowy mają napisać "nurtujące pytanie", a na drugiej "odpowiedź SMS Jana Pawła II, uwzględniającą przesłanie prawdy i nadziei". Tuż pod tym uczniowie mają zdefiniować określenia, wyrażenia, pojęcia i sformułowania pochodzące z mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk.

Jurij WaskrasienskiCo mówił agent KGB w Karpaczu? "Oni się tłumaczą...". Jest komentarz Dworczyka

Czarnek reformuje kanon lektur

Przypomnijmy, że od nowego roku szkolnego obowiązuje nowa lista lektur. Znalazły się na niej książki takie jak m.in. "Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły" Piotra Kordyasza, "Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II" André Frossarda, a także pozycje napisane przez samego papieża: "Przekroczyć próg nadziei", "Tryptyk rzymski", "Pamięć i tożsamość", "Fides et ratio", "Przed sklepem jubilera".

Towarzystwo Nauczycieli Szkół Polskich zwracało uwagę Ministerstwu Edukacji i Nauki, że "niepokojący w nowych propozycjach MEiN jest wysoki odsetek lektur związanych z religią katolicką i nieuwzględnianie faktu, że szkoły publiczne powinna cechować światopoglądowa neutralność, tolerancja i szacunek dla uczniów wyznań innych, niż katolickie oraz dla ateistów".

Mateusz Morawiecki"PiS tych ludzi ośmielił". Wyborcy partii się zmienili

Więcej o: