Pogoda. Jaka będzie zima w Polsce? "La Nina" sprawi, że będzie mroźna i śnieżna

Za sprawą zjawiska "La Nina" tegoroczna zima może być znacznie chłodniejsza od tych w poprzednich latach. Synoptycy zapowiadają, że opady śniegu będą częstsze i bardziej intensywne. Jakich temperatur się spodziewać? Kiedy spadnie pierwszy śnieg?

"Czekają nas okresy z silnym mrozem i spływem arktycznych mas powietrza do naszego regionu. Jednak niecała zima będzie mroźna. Pojawią się okresy z dodatnią anomalią temperatury" - podają synoptycy z portalu Fani pogody.

Zobacz wideo Mroźna zima a globalne ocieplenie. „Utrwaliło się oczekiwanie, że będzie tylko cieplej"

Zima 2021/2022. Prognoza pogody na grudzień i styczeń

Jak podaje portal Fani pogody, tegoroczna zima w Polsce, za sprawą zjawiska "La Nina" będzie mroźna. "La Nina" to anomalia pogodowa, która polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wody; występuje we wschodniej części tropikalnego Pacyfiku (szczególnie u wybrzeży Ameryki Południowej). "La Nina" nad Pacyfikiem wpływem na pogodę na całym świecie - do różnych zakątków dociera zimne powietrze. 

Pogoda (zdjęcie ilustracyjne) Pogoda na wrzesień. Lato jeszcze powróci? Możliwe nawet 29 stopni!

Zdaniem synoptyków, nie zabraknie również silnych opadów śniegu. Początek zimy może być dużo chłodniejszy niż w ubiegłym roku i już na początku grudnia należy spodziewać się niskich temperatur. "Niestety, pomimo że 'La Nina' zdaje się zapewnić nam chłodniejszy okres zimowy, nie potwierdza tego prognoza anomalii temperatury na styczeń 2022. Wygląda na to, że styczeń według prognoz długoterminowych będzie cieplejszy niż norma wieloletnia" - brzmi zapowiedź pogody na pierwszy miesiąc nowego roku.

Przypominamy, że norma wieloletnia to 30-letni okres, w odniesieniu do którego, prognozuje się średnią temperaturę i sumę opadów dla danego miesiąca.

Prognoza pogody na luty. Końcówka zimy raczej zimna

Zdaniem synoptyków, w lutym i w marcu możemy spodziewać się okresów z silnym mrozem. Pojawią się również słoneczne dni, a anomalie temperatury na koniec zimy sprawią, że temperatura może być o kilka stopni wyższa niż w ubiegłych latach.

Pogoda długoterminowa dla Europy Środkowej. Jaka będzie jesień 2021 roku? (zdjęcie ilustracyjne) Kiedy wypada równonoc jesienna w 2021? Skutki przesilenia mogą być odczuwalne

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych  zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

Więcej o: