Pogrzeb ks. Sochackiego. Prezydent, premier i Jarosław Kaczyński pożegnają proboszcza parafii na Wawelu

We wtorek w Katedrze Wawelskiej odbędzie się ostatnie pożegnanie ks. Zdzisława Sochackiego - proboszcza parafii na Wawelu. Ceremonii przewodniczył będzie metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. W uroczystości udział zapowiedzieli prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Kaczyński.

W czwartek w Krakowie w wieku 67 lat zmarł ks. prałat Zdzisław Sochacki. Proboszczem parafii archikatedralnej był od 2007 r. W poniedziałek rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe. Po południu trumna z ciałem duchownego została wprowadzona do katedry wawelskiej, gdzie zostały odprawione nieszpory. O 16 mszę w intencji zmarłego odprawił Stanisław Dziwisz.

We wtorek o godzinie 12 odbędzie się oficjalna ceremonia pogrzebowa, w której udział zapowiedzieli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński. 

Duchowny zostanie pochowany w grobowcu kapitulnym na Cmentarzu Rakowickim.

Nie żyje ksiądz Zdzisław Sochacki

Informację w sprawie śmierci duchownego przekazał Polskiemu Radiu rzecznik krakowskiej kurii, ksiądz Łukasz Michalczewski. Ksiądz Zdzisław Sochacki od 2007 roku był proboszczem Parafii Archikatedralnej świętego Stanisława i św. Wacława na Wawelu oraz kanonikiem Kapituły Metropolitarnej.

Ksiądz Zdzisław SochackiKs. Zdzisław Sochacki nie żyje. Proboszcz katedry na Wawelu miał 67 lat

Duchowny urodził się w Suchej Beskidzkiej w 1954 roku. Po studiach na Papieskim Wydziale Teologicznym przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Był wikariuszem w parafii Chrystusa Króla w Bielsku-Białej, a także w parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem. W 1989 roku pełnił posługę wychowawcy, prokuratora i prefekta w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie.

Abp Marek Jędraszewski: Był twardym góralem, który uważał, że trzeba stać na posterunku

- Z żalem przyjąłem informację o nagłej śmierci ks. prałata Zdzisława Sochackiego. Spodziewaliśmy się, że dzisiaj, najpóźniej jutro, opuści szpital. Tymczasem odszedł - głęboko wierzymy - do domu Ojca - przekazał cytowany przez Polsat metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Podkreślił, że Sochacki mimo cierpienia, jakie przeżywał w ostatnim czasie nie poddawał się.

- Był twardym góralem, który uważał, że trzeba stać na posterunku. Tym jego posterunkiem - bardzo szczególnym - była katedra na Wawelu, jego oczko w głowie. Znał tę świątynię jak mało kto i bardzo dbał o jej wygląd, a przede wszystkim o wielkie przesłanie płynące z Wawelu dla Polski, o groby świętych, królów i o grób śp. Marii i Lecha Kaczyńskich, prezydenta RP, który wraz z małżonką i innymi członkami delegacji zginął 10 kwietnia 2010 pod Smoleńskiem - powiedział abp Marek Jędraszewski.

Więcej o: