Niedziele handlowe 2021. Czy 5 września zrobimy zakupy?

Czy w najbliższą niedzielę 5 września obowiązywał będzie zakaz handlu? Które placówki będą działać mimo zakazu?

W niedzielę 5 września obowiązuje zakaz handlu. Centra handlowe i duże sklepy będą więc zamknięte. Mniejsze zakupy będzie można zrobić w sklepach, w których za ladą stanie właściciel. Wyjątkiem są jednak większe sklepy, które pełnią też funkcje placówek pocztowych - one również mogą być otwarte 5 września.

Zobacz wideo Trudny czas restauratorów. "Jest mnóstwo ofert pracy, na które brakuje odpowiedzi"

5 września wypada niehandlowa niedziela. Gdzie zrobimy zakupy? 

Do końca roku czekają nas tylko dwie niedziele handlowe - obie przypadają w grudniu. Będzie to dokładnie 12 i 19 grudnia. W tym czasie otwarte będą wszystkie placówki handlowe.

W pozostałe niedziele otwarte mogą być sklepy, których nie obejmuje ustawa o zakazie handlu w niedziele. Są to: stacje benzynowe, cukiernie, kawiarnie, sklepy z pamiątkami, kwiaciarnie, apteki, sklepy prowadzone przez właścicieli, sklepy przy dworcach lub portach lotniczych oraz sklepy, które pełnia usługi pocztowe.

Sklepy coraz częściej oferują też usługi pocztowe

Coraz częściej z tej ostatniej formy korzystają także duże sklepy, które poza zakupami oferują także możliwość odbioru przesyłki w sklepie. Takie rozwiązanie wprowadziła m.in. Biedronka, a 5 września otworzą się także niektóre sklepy Lidl oraz Kaufland. Lista otwartych placówek znajduje się na stronach poszczególnych firm. 

Także Carrefour Polska podpisał umowę o współpracy z firmą PointPack, która oferuje nadawanie i odbieranie przesyłek. Na razie nie wiadomo jednak, czy firma ta otworzy swoje placówki w niehandlowe niedziele. "Obecnie wspólnie z naszym partnerem, współpracownikami i ekipami sklepów będziemy pracowali nad przygotowaniem najlepszego modelu pracy i modelu operacyjnego, który następnie testowany będzie w trzech lokalizacjach" - powiedziała TVN24 dyrektor komunikacji Carrefour Polska Izabella Rokicka. 

Usługi pocztowe dostępne są także w sklepach Żabka, Stokrotka, Polomarket, Delikatesach Centrum czy Lewiatanie.