Niedziele handlowe 2021. Czy 5 września zrobimy zakupy?

Czy w najbliższą niedzielę 5 września obowiązywał będzie zakaz handlu? Które placówki będą działać mimo zakazu?

W niedzielę 5 września obowiązuje zakaz handlu. Centra handlowe i duże sklepy będą więc zamknięte. Mniejsze zakupy będzie można zrobić w sklepach, w których za ladą stanie właściciel. Wyjątkiem są jednak większe sklepy, które pełnią też funkcje placówek pocztowych - one również mogą być otwarte 5 września.

Zobacz wideo Trudny czas restauratorów. "Jest mnóstwo ofert pracy, na które brakuje odpowiedzi"

5 września wypada niehandlowa niedziela. Gdzie zrobimy zakupy? 

Do końca roku czekają nas tylko dwie niedziele handlowe - obie przypadają w grudniu. Będzie to dokładnie 12 i 19 grudnia. W tym czasie otwarte będą wszystkie placówki handlowe.

W pozostałe niedziele otwarte mogą być sklepy, których nie obejmuje ustawa o zakazie handlu w niedziele. Są to: stacje benzynowe, cukiernie, kawiarnie, sklepy z pamiątkami, kwiaciarnie, apteki, sklepy prowadzone przez właścicieli, sklepy przy dworcach lub portach lotniczych oraz sklepy, które pełnia usługi pocztowe.

Lidl przygotowuje nowe benefity dla pracowników5 września niedziela niehandlowa. Wielkie sieci otwierają sklepy mimo zakazu

Sklepy coraz częściej oferują też usługi pocztowe

Coraz częściej z tej ostatniej formy korzystają także duże sklepy, które poza zakupami oferują także możliwość odbioru przesyłki w sklepie. Takie rozwiązanie wprowadziła m.in. Biedronka, a 5 września otworzą się także niektóre sklepy Lidl oraz Kaufland. Lista otwartych placówek znajduje się na stronach poszczególnych firm. 

Sklep KauflandKaufland otworzy sklepy w niedziele niehandlowe już od 5 września [LISTA]

Także Carrefour Polska podpisał umowę o współpracy z firmą PointPack, która oferuje nadawanie i odbieranie przesyłek. Na razie nie wiadomo jednak, czy firma ta otworzy swoje placówki w niehandlowe niedziele. "Obecnie wspólnie z naszym partnerem, współpracownikami i ekipami sklepów będziemy pracowali nad przygotowaniem najlepszego modelu pracy i modelu operacyjnego, który następnie testowany będzie w trzech lokalizacjach" - powiedziała TVN24 dyrektor komunikacji Carrefour Polska Izabella Rokicka. 

Usługi pocztowe dostępne są także w sklepach Żabka, Stokrotka, Polomarket, Delikatesach Centrum czy Lewiatanie.