Pogoda na weekend. Sucho i pogodnie. W sobotę ciepło. Deszcz głównie w Suwałkach

Nadchodzący weekend będzie w większej części kraju pogodny, choć zachmurzony. Opadów deszczu mogą się spodziewać tylko mieszkańcy północno-wschodniej Polski.

"Przed nami pierwszy wrześniowy weekend. Będzie sucho i pogodnie" - pisze na swojej facebookowej stronie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jedyne miejsce, w którym mieszkańcy mogą się w sobotę spodziewać niewielkiego deszczu to północno-wschodnia część Polski.

Zobacz wideo Lodowce w Arktyce topnieją. Jak zmiany wpłyną na resztę świata?

Na zachodzie ciepło i pogodnie, na północnym wschodzie może popadać

"Pogodę w Polsce będzie przede wszystkim kształtował wyż, którego centrum będzie przemieszczać się z Wysp Brytyjskich nad Bałtyk. Wyż ten sprowadzi do nas chłodne powietrze polarne morskie, a na północnym wschodzie nawet masę powietrza pochodzenia arktycznego" - piszą synoptycy z IMGW. Najbliższe dni będą jednak pogodne, choć można się spodziewać chłodnych nocy.

Arktyka. Wraz z ociepleniem klimatu, topnieją lodowce i lądolód arktyczny Na Grenlandii spadł deszcz, a Spitsbergen ociepla się pięć razy szybciej niż reszta świata

Zachmurzenie będzie zarówno w sobotę jak i w niedzielę małe i umiarkowane, a okresami - zwłaszcza na północy i południu kraju - duże. W województwach północnych we wschodniej części kraju, a także w Karpatach może lokalnie pojawić się deszcz, będą to jednak słabe i przelotne opady. Wiatr powinien być słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. 

Temperatura. Najcieplej w Bydgoszczy i Zielonej Górze

Najcieplejszym miejscem na mapie Polski w sobotę zdecydowanie będzie Bydgoszcz oraz Zielona Góra i Wrocław - termometry pokażą tam w sobotę 23 stopnie Celsjusza. Nieco chłodniej w Szczecinie i Poznaniu - 22 stopni Celsjusza, podobnie jak w Katowicach.

Temperatura. 4 wrześniaTemperatura. 4 września Fot. Gazeta.pl

Wyprawa na Spitsbergen "Zimne wybrzeża" i "ostre szczyty" w obliczu zmian klimatu. Relacja z wyprawy na Spitsbergen!

W Krakowie, Warszawie i Łodzi 21 stopni, a w południowo-wschodniej Polsce termometry pokażą 20 stopni Celsjusza. Temperatura będzie niższa na północnym wschodzie - w Białymstoku i Olsztynie mieszkańcy mogą spodziewać się 19 stopni, podobnie jak w Gdańsku.

Podobna tendencja utrzyma się również w niedzielę, choć będzie o kilka stopni mniej. Najzimniej wciąż na północnym wschodzie - tam termometry pokażą 15 stopni w Suwałkach i 16 w Białymstoku. Na południu temperatura również nie dojdzie do 20 stopni Celsjusza. W Krakowie i w Katowicach synoptycy przewidują 18 stopni. Najcieplej w zachodniej części kraju, termometry w Szczecinie pokażą 20 stopni. 

Więcej o: