Polacy pozytywnie oceniają działania rządu ws. sytuacji na granicy. Dostało się za to politykom opozycji

Ponad połowa Polaków pozytywnie ocenia działania rządu ws. sytuacji na granicy z Białorusią - wynika z sondażu IBRiS. Surowiej oceniana jest aktywność podejmowana przez polityków opozycji. Krytykuje ich aż 64 proc. badanych.
Zobacz wideo Prof. Dudek: PiS miał zadyszkę sondażową. Postanowił podgrzać atmosferę

Od ponad trzech tygodni na granicy polsko-białoruskiej koczuje grupa 32 migrantów z Afganistanu. Ich stan zdrowia się pogarsza. Do osób tych nie są dopuszczani aktywiści, dziennikarze i politycy opozycji, a także ratownicy medyczni. 

Rząd uważa, że to element wojny hybrydowej ze strony Alaksandra Łukaszenki. W czwartek prezydent Andrzej Duda na wniosek Rady Ministrów podpisał rozporządzenie, które wprowadza stan wyjątkowy na terenach przy granicy z Białorusią. Powstaje tam również płot, który ma utrudnić nielegalne wejście do Polski.

Polacy dobrze oceniają działania rządu

IBRiS przeprowadził badanie dzień po tym, jak Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego, a dzień przed podpisanie rozporządzenia w tej sprawie przez Andrzeja Dudę. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla Onetu, 70 proc. respondentów twierdzi, że "kryzys na granicy może jeszcze bardziej eskalować" i może pojawić się tam więcej migrantów. Przeciwnego zdania jest niewiele ponad 11 proc.

Ankietowani zostali również zapytani o to, jak oceniają działania rządu w tej kwestii. 51 proc. z nich twierdzi, że politycy rządzący zachowują się dobrze, natomiast 41 proc. ocenia ich działania źle. Gorzej wypadli politycy opozycji. Ich działania pozytywnie ocenia niewiele ponad 20 proc. osób. Ponad 64 proc. jest przeciwnego zdania.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych 1 września na grupie 1100 osób w całej Polsce metodą CATI.

Więcej o: