Ks. Zdzisław Sochacki nie żyje. Proboszcz katedry na Wawelu miał 67 lat

Informacje o śmierci duchownego podała Archidiecezja krakowska. Proboszcz katedry na Wawelu miał 67 lat.

"W czwartek, 2 września 2021 roku, zmarł ks. prałat Zdzisław Sochacki, proboszcz Parafii Archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu, kanonik gremialny Kapituły Metropolitarnej" - czytamy w opublikowanym przez archidiecezję komunikacie. W związku ze śmiercią duchownego około godz. 17:15-17:30 będzie bił Dzwon Zygmunt, który znajduje się na Wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej w Krakowie.

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Nie żyje ksiądz Zdzisław Sochacki

Informację w sprawie śmierci duchownego przekazał Polskiemu Radiu rzecznik krakowskiej kurii, ksiądz Łukasz Michalczewski. Ksiądz Zdzisław Sochacki od 2007 roku był proboszczem Parafii Archikatedralnej świętego Stanisława i św. Wacława na Wawelu oraz kanonikiem Kapituły Metropolitarnej.

Duchowny urodził się w Suchej Beskidzkiej w 1954 roku. Po studiach na Papieskim Wydziale Teologicznym przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Był wikariuszem w parafii Chrystusa Króla w Bielsku-Białej, a także w parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem. W 1989 roku pełnił posługę wychowawcy, prokuratora i prefekta w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie.

Abp Marek Jędraszewski: Był twardym góralem, który uważał, że trzeba stać na posterunku

- Z żalem przyjąłem informację o nagłej śmierci ks. prałata Zdzisława Sochackiego. Spodziewaliśmy się, że dzisiaj, najpóźniej jutro, opuści szpital. Tymczasem odszedł - głęboko wierzymy - do domu Ojca - przekazał cytowany przez Polsat metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Podkreślił, że Sochacki mimo cierpienia, jakie przeżywał w ostatnim czasie nie poddawał się. - Był twardym góralem, który uważał, że trzeba stać na posterunku. Tym jego posterunkiem - bardzo szczególnym - była katedra na Wawelu, jego oczko w głowie. Znał tę świątynię jak mało kto i bardzo dbał o jej wygląd, a przede wszystkim o wielkie przesłanie płynące z Wawelu dla Polski, o groby świętych, królów i o grób śp. Marii i Lecha Kaczyńskich, prezydenta RP, który wraz z małżonką i innymi członkami delegacji zginął 10 kwietnia 2010 pod Smoleńskiem - powiedział abp Marek Jędraszewski.

Więcej o: