Abp Marek Jędraszewski o "katolickim getcie" i czuwaniu, "żeby Polska była polska"

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przewodniczył mszy świętej zorganizowanej w katedrze na Wawelu w 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele Niezależnego Związku "Solidarność", władze samorządowe oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz wideo Hołownia: Jestem zwolennikiem, żeby państwo z największą surowością i rzetelnością rozliczyło Kościół Katolicki

We wtorek 31 sierpnia arcybiskup Marek Jędraszewski przewodniczył mszy z okazji 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. - "Solidarność" była dziełem narodu. Wspólnym dziełem - podkreślał w kazaniu w Katedrze Wawelskiej. 

Abp Marek Jędraszewski Abp Jędraszewski o szkołach. "Chce się głosić bezbożną wizję człowieka"

Abp Jędraszewski: Żeby Polska była Polską, żeby Polska była polska 

- Dzisiaj, kiedy patrzymy także na wypadki ostatnich dni, rozumiemy najpierw, co znaczy czuwanie nad Polską. Żeby Polska była Polską i żeby Polska była polska - mówił, podkreślając także wagę czuwania nad słowem, prawdą, chrześcijańskimi korzeniami narodu i niedzielą wolną od pracy

W homilii arcybiskup zwrócił uwagę, że solidarność społeczna i narodowa powinna gwarantować wolność religii i wyznania. W tym kontekście wyjaśniał, na czym polega postulat neutralności narodowej.

- Państwo powinno chronić wolność sumienia wszystkich swoich obywateli bez względu na religię i światopogląd, jaki wyznają, ale postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego i niewiele ma wspólnego ze światopoglądową neutralnością - podkreślił metropolita krakowski.

Abp Marek Jędraszewski Abp Jędraszewski o "neopogańskiej wizji z Zachodu"

Metropolita krakowski: Przez kilkadziesiąt ostatnich lat katolicy doświadczyli wielkiego katolickiego getta

Metropolita krakowski zaznaczył, że potrzeba "wiele wzajemnej życzliwości i dobrej woli", by dopracować się takiej formy obecności religii w życiu społecznym i państwowym, "które nikogo nie będą raniły, nie uczynią nikogo obcym we własnej ojczyźnie". Arcybiskup Jędraszewski podkreślił, że przez kilkadziesiąt ostatnich lat, "jako katolicy doświadczyliśmy wielkiego katolickiego getta".

- Zatem prosimy o wzięcie pod uwagę naszego punktu widzenia: że bardzo wielu spośród nas czułoby się nieswojo w państwie, z którego struktur wyrzucono by Boga, a to pod pozorem światopoglądowej neutralności - zaapelował metropolita krakowski.

 

Abp Jędraszewski odniósł się także do kwestii nauczania religii. Jego zdaniem dziś pojawiają się głosy, by przedmiot usunąć ze szkół, a rzekomo "katolików, nie wiadomo dokładnie w jaki sposób, przez jakieś czyny pomniejszające ich wielkość, sprowadzić do mniejszości". 

Więcej o: