82. rocznica wybuchu II WŚ. Błaszczak: Świat nie chce pamiętać o sprawcach. Któż to byli naziści?

- Świat nie chce pamiętać o tych wydarzeniach. Świat mówi, że sprawcami mordów byli naziści. Nie wiemy - któż to byli naziści? Podobna sytuacja jest, jeśli chodzi o stronę rosyjską - mówił szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, podczas obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.

Na Westerplatte o 4.45, w godzinę ataku niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na polską placówkę, rozpoczęły się obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak co roku zgromadzili się tam przedstawiciele najwyższych władz państwowych, samorządowych, dowódcy wojskowi, duchowieństwo, harcerze i mieszkańcy Gdańska. Głos zabrał m.in. szef MON, Mariusz Błaszczak.

Zobacz wideo Bez lockdownu, bez systemów hybrydowych, bez obowiązkowych szczepień. Duda o początku roku szkolnego

 Błaszczak podczas obchodów na Westerplatte: Nie wiemy, któż to byli naziści?

Świat nie chce pamiętać o sprawcach II wojny światowej, dlatego naszym obowiązkiem jest to, aby przypominać światu o faktach historycznych. (...) To był czas stosowania terroru przez okupantów. I to zarówno przez okupanta niemieckiego, jak i rosyjskiego – podkreślił szef MON. Przykładem aktów terroru jest egzekucja w Palmirach dokonana przez okupanta niemieckiego czy też Katyń dokonany przez okupanta rosyjskiego 

- mówił, podkreślając, że "naszym obowiązkiem jest to, aby przypominać światu o faktach historycznych".

Przypomniał także, że m.in. za ukrywanie Żydów w okupowanej Polsce groziła kara śmierci. - A taka kara nie groziła w żadnych innych miejscach okupowanych przez Niemców. Ale wśród sprawiedliwych wśród narodów świata najwięcej jest Polaków - dodał.

 Świat nie chce pamiętać o tych wydarzeniach. Świat mówi, że sprawcami mordów byli naziści. Nie wiemy, któż to byli naziści? Podobna sytuacja jest, jeśli chodzi o stronę rosyjską

- zaznaczył.

Więcej o: