Mieszkańcy Krakowa przygotowują się na podtopienia. IMGW wydało ostrzeżenia dla kilku województw

Mieszkańcy krakowskiego Bieżanowa przygotowują się na powódź, a Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed podtopieniami pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Alerty wydane są do czwartku 2 września.

Jak informuje Radio Kraków, kontenery i worki z piaskami stoją przy ulicy Podmiłów, Popiełuszki, Drożdżowej i Wielickiej. Kraków wprowadził także system alarmowania mieszkańców na czas podtopień.

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?

Kraków. Mieszkańcy Bieżanowa przygotowali się na powódź 

- Cztery takie miejsca, gdzie są przygotowane kontenery, to są te lokalizacje, które mieszkańcy znają. To jest niedaleko cmentarza, jedno z takich miejsc to ulica Podmiłów. Przy Popiełuszki, przy Drożdżowej i przy Wielickiej. W razie konieczności, worki z piaskiem będą z tych kontenerów wydawane - powiedział podczas rozmowy z Radiem Kraków Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Spot - 'Lekcja nr 1: Najpierw dzieci, potem kariera'Spot przypomina słowa Czarnka. "To są konsekwencje tłumaczenia kobiecie..."

Czerwony alert dla czterech województw na południu kraju

Nie tylko w Krakowie istnieje ryzyko podtopień, IMGW wydało ostrzeżenia dla kilku regionów. Najpoważniejsza sytuacja (alert trzeciego stopnia, tzw. czerwony) ma miejsce w województwie małopolskim, a także we wschodniej części województwa śląskiego oraz północno-zachodniej części woj. świętokrzyskiego i południowo-wschodniej województwa łódzkiego.

"Kolejna strefa intensywnych opadów deszczu powodować będzie ponowne wzrosty poziomu wód, w strefie wody wysokiej, z przekroczeniami stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych. W dalszej kolejności spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenie obowiązuje do 2 września (czwartek).

Aresztowanie 29-letniego Krystiana W. Mężczyzna oskarżony jest o zabójstwo żony, poszukiwanej przez dwa dni 27-letniej KarolinyZabójstwo 27-letniej Karoliny. Decyzja o areszcie męża. "W sądzie płakał"

Synoptycy IMGW ostrzegają przed podtopieniami 

Synoptycy z IMGW wydali także alerty pomarańczowe i żółte. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje w województwie: 

  • dolnośląskim;
  • opolskim;
  • śląskim;
  • podkarpackim;
  • świętokrzyskim;
  • lubuskim (południowa część);
  • wielkopolskim (południowy kraniec);
  • łódzkim (centralna część województwa);

oraz w delcie Wisły.

Z kolei ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano dla zachodniej części województwa łódzkiego i północnej części województwa śląskiego. 

Więcej o: