Roman Malinowski nie żyje. Były marszałek Sejmu miał 86 lat

Zmarł były marszałek Sejmu i wiceminister Polski Roman Malinowski. Był on współtwórcą koalicji Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, "Solidarności" i Stronnictwa Demokratycznego. Miał 86 lat.
Zobacz wideo Legendy "Solidarności". Choć nie ma już ich z nami, to dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce

W wieku 86 lat zmarł Roman Malinowski - działacz polskich ludowców, były marszałek Sejmu i wicepremier. O śmierci polityka poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz

Zmarł Roman Malinowski. "Architekt koalicji z Solidarnością"

"Zmarł Roman Malinowski, architekt koalicji z Solidarnością, która zbudowała fundamenty pod rząd Tadeusza Mazowieckiego. Od zawsze związany z ruchem ludowym, był marszałkiem Sejmu, posłem, ministrem i wicepremierem. Rodzinie i Bliskim składam najszczersze kondolencje" - napisał na swoim Twitterze prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

Sejm. Od lewej: Władysław Kosiniak-Kamysz, Agnieszka Ścigaj, Jarosław GowinPSL, Porozumienie i Polskie Sprawy podpisały deklarację ws. samorządów

W wieku 86 lat zmarł Roman Malinowski

Roman Malinowski urodził się w 1935 roku w Białymstoku. W 1956 roku ukończył studia na Wydziale Rolnym warszawskiej Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnej Szkole Głównej Handlowej), a w 1972 roku uzyskał tam stopień doktora nauk ekonomicznych.

W latach 1976-1989 był posłem na Sejm, a w 1980-1985 wicepremierem Polski. W 1980 roku pełnił urząd ministra przemysłu spożywczego i skupu, następnie w latach 1981-1989 zajmował funkcję prezesa Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. W latach 1985-1989 był także marszałkiem Sejmu. 

17 sierpnia 1989 r. wraz z Lechem Wałęsą i Jerzym Jóźwiakiem zawarł porozumienie o koalicji ZSL, "Solidarności" i Stronnictwa Demokratycznego, w wyniku czego powołany został w Polsce pierwszy niekomunistyczny premier od zakończenia II wojny światowej, Tadeusz Mazowiecki.

Marszałek Sejmu Elżbieta WitekNieoficjalnie: Poseł PSL kandydatem na nowego marszałka Sejmu

Więcej o: