Zapytaliśmy urzędników o jadłospis w ośrodku dla cudzoziemców. Mamy stawkę żywieniową i wykaz posiłków

Trwa walka o życie trójki młodych Afgańczyków, którzy zatruli się muchomorem sromotnikowym. Urząd ds. Cudzoziemców stanowczo zaprzecza, by w ośrodku w Podkowie Leśnej-Dębaku, w którym od kilku dni mieszkali, miało brakować jedzenia. Jak przekazał portalowi Gazeta.pl rzecznik urzędu, stawka żywieniowa na jedną osobę to 9 zł. Udostępniono nam również jadłospis.

W Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie przebywa trójka młodych Afgańczyków w wieku 5, 6 i 17 lat. Od 23 sierpnia mieszkali w ośrodku dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej-Dębaku. Dzień później zatruli się muchomorem sromotnikowym, z którego przyrządzili zupę. Do szpitali trafiło też kilku dorosłych cudzoziemców.

Stan 5 i 6-letniego chłopca jest krytyczny, starszy z nich ma przeszczepianą wątrobę. W lepszym stanie jest 17-letnia Afganka.

Jak twierdziła w rozmowie z OKO.press dziennikarka Paulina Olszanka, będąca w kontakcie z rodziną Afgańczyków, cudzoziemcy mieli otrzymywać w ośrodku dwa posiłki dziennie, a zupę z grzybów przygotowali z głodu. Mieli nie zdawać sobie sprawy, że znalezione w pobliżu ośrodka grzyby są trujące. "Gazeta Wyborcza" informowała z kolei, iż zdarza się, że wolontariusze przywożą cudzoziemcom jedzenie, bo tego w ośrodku ma, ich zdaniem, brakować.

Rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców Jakub Dudziak w rozesłanym w poniedziałek wieczorem komunikacie zaznaczył, że "absolutnie nie jest prawdą, jakoby w ośrodkach dla cudzoziemców brakowało jedzenia".

"Obywatele Afganistanu mają tam zapewnione trzy pełne posiłki dziennie, w tym obiad składający się z dwóch dań. Cudzoziemcy mają również przez całą dobę dostęp do ciepłych napojów. Wyżywienie jest zgodne z normami kulturowymi i religijnymi. Dlatego jakiekolwiek twierdzenia, że osoby przebywające w ośrodkach mogły być głodne – są kłamstwem" - podkreślił.

Zobacz wideo 30 sierpnia, Sejm. Afgańska posłanka Rahima Jami: Błagalnie rozkładam ręce z prośbą o pomoc

Ośrodek dla cudzoziemców. Stawka dzienna i jadłospis

We wtorek poprosiliśmy rzecznika urzędu o szczegółowe informacje dotyczące tego, jak karmieni są cudzoziemcy w Podkowie Leśnej-Dębaku.

"Stawka dzienna wyżywienia zbiorowego w ośrodku dla cudzoziemców jest określona w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 lutego 2016 r. w sprawie wysokości pomocy dla cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej i wynosi 9 zł na osobę" - przekazał portalowi Gazeta.pl Jakub Dudziak.

Jak ta stawka wygląda na tle innych placówek? W ubiegłym roku portal Gazeta.pl zbierał dane dotyczące przykładowych kosztów wyżywienia w szpitalach, zakładach karnych i domach dziecka. I tak np. w Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku stawka żywieniowa wynosiła 15 zł na osobodzień, w Areszcie Śledczym w Krakowie przy ul. Montelupich - ok. 5-6 zł, a w Domu Dziecka Nr 1 w Łodzi przy ulicy Aleksandrowskiej - 11,50 zł.

Rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców przesłał nam również jadłospis obowiązujący w ośrodku w ostatnich dniach.

  • Poniedziałek, 23 sierpnia

Śniadanie: Kasza manna na mleku, szynka z piersi kurcząt, ser żółty, masło, kajzerka, pieczywo, herbata owocowa

Obiad: Zupa jarzynowa z natką, gołąbki w sosie pomidorowym, ziemniaki z koperkiem, kompot owocowy, pieczywo, arbuz

Kolacja: Deser Monte, serki topione, pomidor, pieczywo

  • Wtorek, 24 sierpnia

Śniadanie: Makaron na mleku, mortadela drobiowa, twarożek ze szczypiorkiem, masło, kajzerka, pieczywo, herbata owocowa

Obiad: Barszcz ukraiński, risotto z indykiem i warzywami, kompot owocowy, pieczywo, jabłko

Kolacja: Jogurt pitny, serki topione, pomidor, pieczywo

  • Środa, 25 sierpnia

Śniadanie: Kawa mleczna, parówki drobiowe z wody, ser żółty, ogórek świeży, masło, chleb wiejski

Obiad: Zupa fasolowa, naleśniki z serem, marmoladą i śmietaną, kompot owocowy, pieczywo, banan

Kolacja: Śledź z cebulką i olejem, strucla owocowa, pieczywo

  • Czwartek, 26 sierpnia

Śniadanie: Płatki owsiane na mleku, szynka z piersi kurcząt, twarożek ze szczypiorkiem, masło, kajzerka, pieczywo, herbata owocowa

Obiad: Barszcz biały z ziemniakami, bitki wołowe w sosie, kasza gryczana, mizeria ze śmietaną, kompot owocowy, pieczywo, śliwka

Kolacja: Jajko gotowane, serek homogenizowany, rzodkiewki, masło, herbata z cukrem, pieczywo

  • Piątek, 27 sierpnia

Śniadanie: Ryż na mleku, pasztet drobiowy, jogurt owocowy, rzodkiewka, masło, pieczywo, kajzerka, herbata owocowa

Obiad: Zupa krupnik z natką, kotlet mielony z ryby, ziemniaki, sałata z rzodkiewką i olejem, kompot owocowy, pieczywo, śliwka

Kolacja: Pizza z wędliną, cebulką i serem żółtym, serki topione trójkąty, ketchup, masło, herbata z cukrem, pieczywo

  • Sobota, 28 sierpnia

Śniadanie: Kakao, serdelki drobiowe z wody, ser biały, pomidor, masło, kajzerka, pieczywo

Obiad: Zupa grochowa, sos pomidorowo-wołowy, makaron spaghetti, ogórek kiszony, kompot owocowy, pieczywo, arbuz

Kolacja: Jogurt pitny, serki topione, herbata z cukrem, masło, pieczywo

  • Niedziela, 29 sierpnia

Śniadanie: Kawa mleczna, jajecznica ze szczypiorkiem, ser biały, pomidor, masło, kajzerka, pieczywo

Obiad: Zupa szpinakowa z ziemniakami, skrzydełka, ryż na sypko, surówka z kapusty kiszonej i marchwi, kompot owocowy, pieczywo, jabłka

Kolacja: Kefir, serki topione pl., dżem porcjowany, masło, herbata z cukrem, pieczywo

  • Poniedziałek, 30 sierpnia

Śniadanie: Kasza manna na mleku, szynka drobiowa mielona, deser Monte, pomidor, masło, pieczywo, kajzerka, herbata owocowa

Obiad: Zupa pomidorowa z makaronem i natką, kotlet z piersi kurczaka, ziemniaki, marchewka gotowana z groszkiem, kompot owocowy, pieczywo, śliwka

Kolacja: Pasta rybno-jajeczna, ser żółty, masło, herbata z cukrem, pieczywo

Więcej o: