Pogoda. Kiedy przestanie padać? Czy w Polsce będzie złota polska jesień?

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków IMGW już w czwartek ponownie powitamy słońce. W kolejnych tygodniach września będzie cieplej niż obecnie - temperatura wynosić będzie od 17 do 22 stopni. Meteorolodzy widzą też szansę na "złotą polską jesień", która ma zawitać do nas w październiku.

Deszcz i chłód od pewnego czasu dają się nam we znaki, ale synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają poprawę pogody już w najbliższy czwartek 2 września.

Czwartek ma być słoneczny w niemal całym kraju, a deszcz spodziewany jest już tylko na krańcach wschodnich. Temperatura wyniesie od 14-15 stopni na wschodzie kraju, przez 16-17 na południu i północy, 19-21 w centrum, po 21-23 w zachodniej części Polski.

Zobacz wideo Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Zgodnie z modelem TWS IMGW prognozuje, iż w pierwszych dziesięciu dniach września temperatura będzie utrzymywała się w granicach 14-20 stopni. - Możliwe, że gdzieś pojawi się 21-23, szczególnie po czwartku [2 września - red.] - mówił Grzegorz Walijewski synoptyk IMGW, w rozmowie z "Faktem". - W kolejnych dekadach [września - red.] spodziewana jest nieznacznie wyższa temperatura maksymalna, od 17 do 22 stopni, w trzeciej - też do 22 stopni - dodał.

Ekspert nie wykluczył, że w drugiej połowie września temperatura podskoczy do 25 stopni. Wyjaśnił, że jeśli tak się zdarzy, to będą to tylko "krótkotrwałe epizody". - Z dużo większym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że zobaczymy temperatury powyżej 20 stopni - powiedział Walijewski.

Dolina Pięciu Stawów Polskich - Buczynowa Dolina - widok z kamery TOPRTatry. Bardzo trudne warunki na szlakach. "W wyższych partiach śnieg"

Pogoda. Złota polska jesień przyjdzie w październiku

Walijewski przekazał dziennikowi, że październik będzie piękny. - Wyniki modeli dają dużą szansę, że polska złota jesień w październiku jak najbardziej będzie - stwierdził meteorolog IMGW. "Październik zapowiada się cieplejszy niż przeciętny - średnia temperatura będzie wyższa niż wieloletnia norma. Trochę popada" - czytamy na stronie "Faktu", gdzie zapewniono, że październik przyniesie dobre warunki do zbierania grzybów. Zgodnie ze wstępnymi prognozami listopad i grudzień zapowiadają się deszczowo.

Prognoza długoterminowa: Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych  zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

Osuwisko na drodze wojewódzkiej 971Zagrożenie powodziowe w Małopolsce. Wojewoda zwołał sztab kryzysowy

Więcej o: