Alert RCB przed intensywnymi opadami deszczu. Możliwe wezbrania rzek i podtopienia

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pojawiły się informacje o niebezpiecznych warunkach pogodowych, które wystąpią w Polsce we wtorek 31 sierpnia. W niektórych regionach może dojść do gwałtownych wezbrań rzek oraz podtopień na skutek intensywnych opadów deszczu, przed którymi ostrzegał IMGW.

We wtorek w przeważającej części kraju padać będzie deszcz o natężeniu umiarkowanym oraz silnym. W niektórych miejscach opady będą bardzo intensywne. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało wiadomości ostrzegające przed niebezpiecznymi warunkami pogodowymi. 

Zobacz wideo Globalne ocieplenie. Glacjolog: Mniejsze lodowce są już zasadzie zgubione

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed podtopieniami

"Uwaga! Dziś (31.08) i jutro intensywne opady deszczu. Możliwe gwałtowne wezbrania rzek. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe" - czytamy w ostrzeżeniu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wiadomość została przesłana do mieszkańców województwa śląskiego, a także małopolskiego

Co należy robić w przypadku zagrożenia podtopieniem? Jak się zachować w takiej sytuacji? Zgodnie z zaleceniami RCB:

  • słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji;
  • przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku;
  • zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany;
  • pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone miejsca; 
  • zabezpiecz budynek i przygotuj worki z piaskiem. 

Dolina Pięciu Stawów Polskich - Buczynowa Dolina - widok z kamery TOPR Tatry. Bardzo trudne warunki na szlakach. "W wyższych partiach śnieg"

"Pamiętaj, że o przypadkach, które naszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112" - czytamy. 

Pogoda. Najbliższa doba będzie deszczowa. Są ostrzeżenia hydrologiczne

"Jeszcze najbliższa doba zapowiada się deszczowo. Najwyższych opadów należy spodziewać się na południu kraju, gdzie wydane są ostrzeżenia 2. i 3. stopnia" - informowali synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Twitterze. Alerty pogodowe przed intensywnymi opadami obowiązują we wtorek w przeważającej części kraju.

IMGW zapowiada intensywne opady deszczu we wtorek 31 sierpnia Pogoda. IMGW ostrzega przed intensywnym deszczem. Są "czerwone" alerty

Oprócz ostrzeżeń meteorologicznych instytut wydał także alerty hydrologiczne przed gwałtownymi wzrostami stanów wody, miejscami z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Stan na godz. 10.30: 

  • ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia w centralnej i północnej Polsce; 
  • ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia  na południu i południowych zachodzie oraz w zlewni Zalewu Szczecińskiego;
  • ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia w woj. śląskim i małopolskim. 

Zmiany klimatu potęgują ekstremalne ulewy i susze

Ekstrema pogodowe - z jednej strony gwałtowne ulewy, z drugiej fale upałów - są wśród przewidywanych przez naukowców skutków zmian klimatu. O ile roczna suma opadów może się nie zmieniać, to inny będzie ich rozkład: wzrasta liczba opadów krótkotrwałych, o silnym natężeniu, powodujących podtopienia, a w dłuższych odstępach między nimi możliwe są susze. Ponadto gwałtowne opady nie przeciwdziałają wysychaniu tak dobrze, bo woda szybko spływa do cieków wodnych.

W przygotowanym przez warszawski ratusz dokumencie dot. adaptacji do zmian klimatu czytamy, że w latach 1981-2013 "wzrosła liczba dni z opadem intensywnym oraz odnotowywano coraz wyższe jednostkowe wartości opadów". Przykładem była ulewa w stolicy w czerwcu 2020 roku, gdy w kilka godzin spadło tyle deszczu, ile wynosi średnia miesięczna suma opadów. Do tego brak retencji wody i miejska betonoza potęgują skutki takich ulew i przyczyniają się do zalewania ulic i budynków. Inny przykład to województwo łódzkie, które jest zagrożone silnym pustynnieniem oraz równolegle powodziami w dolinach największych rzek regionu.

Więcej o skutkach kryzysu klimatycznego i rozwiązaniach, jakie mamy w walce z nim, przeczytasz w serwisie Zielona.Gazeta.pl.

Więcej o: