Tatry. Bardzo trudne warunki na szlakach. "W wyższych partiach śnieg", TOPR odradza wyjście w góry

"Warunki w Tatrach są bardzo niekorzystne. W wyższych partiach pada śnieg, niżej deszcz. Szlaki są śliskie, miejscami oblodzone. Niestety w ciągu najbliższych dni meteorolodzy nie prognozują poprawy pogody" - ostrzega Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Ratownicy TOPR zalecają rezygnację z wyjścia w góry z powodu panujących w Tatrach warunków.

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Pogoda i warunki w górach

"W Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach jest bardzo mokro i ślisko. Na odcinkach leśnych zalegają duże ilości błota i występują kałuże. W potokach utrzymuje się podwyższony poziom wody i miejscami możliwe są podtopienia szlaków" - czytamy na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zdjęcie ilustracyjneKoniec misji NATO w Afganistanie. Kraj opuścili ostatni żołnierze USA

Ograniczona widoczność utrudnia orientację w terenie. W wyższych partiach Tatr Wysokich leży warstwa śniegu - z prognozy pogody wynika, że warunki nie poprawią się w ciągu najbliższych kilku dni. Synoptycy przewidują, że ujemna temperatura w wyższych partiach gór utrzyma się co najmniej do środy, lekkiej poprawy pogody należy się spodziewać dopiero od czwartku.

Zagrożenia w Tatrach. Na co uważać?

Tatrzański Park Narodowy przypomina przy okazji o zagrożeniach, o których należy pamiętać, wybierając się w Tatry w czasie niepewnej pogody. "Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych. Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku" - napisano.

Osuwisko na drodze wojewódzkiej 971Zagrożenie powodziowe w Małopolsce. Wojewoda zwołał sztab kryzysowy

Dodatkowo podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać połamane gałęzie i drzewa, a wtedy wycieczka górskimi drogami może grozić utratą zdrowia, a nawet życia. Władze Parku przypominają też, że na trasie można spotkać niedźwiedzia. Należy wtedy spokojnie oddalić się w przeciwnym kierunku i w miarę możliwości nie wykonywać gwałtownych ruchów.

Więcej o: