Medal Wolności Słowa przyznany m.in. Poczobutowi. Apel Wielińskiego: Błagam was, zróbcie coś

Podczas gali w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku wręczono Medale Wolności Słowa. Jednym z laureatów był dziennikarz Andrzej Poczobut, przetrzymywany obecnie w areszcie pod Mińskiem. - Jest mi cholernie wstyd, bo moje państwo zawodzi w sprawie Andrzeja. Bo was nie ma, panowie ministrowie - mówił w trakcie gali dziennikarz "Gazety Wyborczej" Bartosz Wieliński.

Medale Wolności Słowa przyznała Fundacja Grand Press. W gronie laureatów znalazły się trzy osoby z dziewięciorga kandydatek i kandydatów wskazanych m.in. przez organizacje pozarządowe.

Medal w kategorii Obywatel otrzymała Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka, redaktorka portali historycznych, znana w internecie jako "Babka od histy". W ubiegłym roku została laureatką nagrody im. Ireny Sendlerowej "za naprawianie świata".

"Nie boi się zabierać głosu w obronie praw uczniów. (...) Jej programy i akcje łączą edukację ze sztuką i nowoczesnymi mediami, a także - co dziś w szkole wydaje się najważniejsze – z zaangażowaniem obywatelskim i mądrym rozumieniem zmian współczesnego świata. Nie milczała, gdy politycy atakowali mniejszości seksualne i zawsze śmiało reagowała na próby propagandowego wykorzystywania historii w szkołach, ale i szerzej – politycznego wykorzystywania całego systemu edukacji" - tak nominację uzasadniał portal Press.pl.

W kategorii Obywatel nominowane były również aktywistka Katarzyna Augustynek ("Babcia Kasia") i pisarka, Noblistka Olga Tokarczuk.

W kategorii Instytucja nominowali byli prokurator Ewa Wrzosek (w ub.r. wszczęła postępowanie ws. organizacji wyborów prezydenckich, umorzone tego samego dnia przez przełożoną), immunolog dr Paweł Grzesiowski i były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Medal trafił do byłego RPO.

FWreczenie w Warszawie Adamowi Bodnarowi statuetki Stojacy w imie zasadBodnar o "Lex TVN": Narusza prawa obywateli i godzi w interesy Polski

"Jego biuro rozpoznało 270 tysięcy skarg, wielkich i małych, ale zawsze ważnych dla obywateli. (...) Znosił upokorzenia, nie poddawał się. Interweniował w sprawie przemocy policji wobec dziennikarzy i w sprawie zwalnianych dziennikarzy z mediów publicznych. Interweniował też w sprawie lex TVN oraz przejęcia przez Orlen gazet Polska Press" - opisuje Press.pl.

Zobacz wideo Kowal o uchodźcach na granicy: Nie możemy okazać słabości Łukaszence

Medal Wolności Słowa dla Andrzeja Poczobuta

W kategorii Media medalem uhonorowano dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Nominowali byli również redaktor naczelny OKO.press Piotr Pacewicz i redaktor naczelny "Superwizjera" Jarosław Jabrzyk.

Andrzej Poczobut jest przetrzymywany w areszcie w Żodzinie pod Mińskiem. Został aresztowany ponad 5 miesięcy temu. W tym samym miejscu jest więziona prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. Białoruskie władze zarzucają im podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym. 

Białoruś. Wszczęto sprawę karną wobec szefowej Związku Polaków, Andżeliki BorysAleksandr Łukaszenka może wypuścić więzionych Polaków. Ale stawia warunki

W imieniu Andrzeja Poczobuta medal odbierał Bartosz Wieliński z "Gazety Wyborczej". Jak podkreślił dziennikarz, Poczobut "uosabia niezłomność w stu procentach".

- Jest osobą, która jest niepokorna, walczy o wolność słowa, jak żaden z nas, żaden z będących tu na sali, w kraju, polskich dziennikarzy - dodał.

- Jest mi cholernie wstyd, bo moje państwo zawodzi w sprawie Andrzeja. Bo was nie ma, panowie ministrowie. (...) Gdzie jesteście dzisiaj, kiedy polski dziennikarz siedzi w więzieniu, kiedy siedzi za kratami chory, samotny, nie ma żadnej pomocy? Tego się już nie da przekuć na głosy, na lepsze sondaże - mówił Wieliński. Jak dodał, "tej hańby nic nie zmyje".

Dziennikarz "GW" zwrócił uwagę, że w gali uczestniczyli m.in. wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova, były szef Rady Europejskiej Donald Tusk, a także "wybitni przedstawiciele demokratycznej Polski".

- Zróbcie, co możecie, żeby wyszedł z więzienia, żeby wszyscy inni białoruscy dziennikarze też zobaczyli wolność. (...) Błagam was, zróbcie coś, niech to się po prostu skończy. Andrzeju, jesteśmy z tobą - mówił Wieliński.

Specjalny Medal Wolności Słowa za "bycie świadkiem" przyznano Marianowi Turskiemu, historykowi, dziennikarzowi i przewodniczącemu Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

Więcej o: