Małopolska. Trudna sytuacja po nocnych ulewach. Alarm przeciwpowodziowy oraz zalane budynki

Intensywne nocne opady deszczu doprowadziły do trudnej sytuacji w województwie małopolskim. W powiecie tarnowskim zalane są domy i drogi, jednak to w gminie Ciężkowice sytuacja jest najpoważniejsza - to właśnie tam ogłoszono alarm przeciwpowodziowy, gdyż wzrost stanu wody osiągnął aż 383 cm.

"Strefa opadów na południu kraju przemieszcza się bardzo powoli. Obecnie najbardziej intensywne opady występują w woj. małopolskim i świętokrzyskim, a strefa przesuwa się nad woj. śląskie. Pada również na północy kraju, najsilniej w woj. pomorskim" - podaje IMGW na Twitterze.

Zobacz wideo Kierowca nie zachował ostrożności w deszczu i spowodował stłuczkę na autostradzie. Jego zachowanie po kolizji naraziło innych uczestników ruchu

Małopolska. W Ciężkowicach, gdzie wylała rzeka, ogłoszono alarm przeciwpowodziowy

- W związku z trudną sytuacją meteorologiczną i hydrologiczną występującą na całym terenie gminy Ciężkowice, wprowadza się alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy - poinformował burmistrz, cytowany przez głos24.pl. Alarm ogłoszony przez burmistrza obowiązuje od 30 sierpnia od godziny 7 aż do odwołania.

Strażacy z OSP w Ciężkowicach poinformowali o stanie wody na rzece Biała. "Po nocnych opadach deszczu według wodowskazów rzeka Biała przekroczyła stan alarmowy w Bobowej Ciężkowicach i Golance. Niestety #IMGW prognozuje kolejne opady, które mogą potrwać do najbliższej środy. Na chwilę obecną opady w Grybowie ustają, a woda opada. Na bieżąco będziemy informować o sytuacji w naszym regionie" - poinformowali na Facebooku. 

Według informacji opublikowanych przez strażaków z OSP o godzinie 8 stan wody na rzece Biała wynosił 600 cm i charakteryzował się tendencją spadkową. Wówczas nieprzejezdne były ul. Okrężna i Nadbrzeżna. Po godzinie 10 stan wody na rzece wciąż charakteryzował się spadkową tendencją, a poziom wody wynosił już 575 cm, czyli o 25 centymetrów mniej w ciągu dwóch godzin.  

Śnieg w TatrachTatry. W najwyższych partiach gór spadł śnieg. 8 cm na szczycie Łomnicy

Pogoda. Rzeka w Limanowej blisko wystąpienia koryta

- W związku ze znacznym wzrostem poziomu wód w rzekach i potokach na terenie powiatu limanowskiego oraz niekorzystną prognozą pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w zakresie hydrologii na najbliższe dni, od godziny 8:00 dnia 30 sierpnia 2021 roku ogłaszam pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu limanowskiego - do odwołania - poinformował starosta limanowski.

Pogoda. W Polsce zimniej niż na Islandii. Chłodny i deszczowy początek września (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. "Niż zaprasza chłód". Początek września będzie chłodny i deszczowy

Dużym zagrożeniem dla mieszkańców jest stale rosnący stan rzeki Łososiny. - Stan rzeki Łososiny w zasadzie już od godzin porannych jest dość wysoki. Przy takich intensywnych i długotrwałych opadach ona często sprawia nam problemy. Jesteśmy zwarci i gotowi, działamy na bieżąco - poinformował w rozmowie z redakcją głos24 bryg. Tomasz Pawlik - zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Limanowej.

Jak podaje portal, do godziny 11 odnotowano 11 interwencji, z czego trzy dotyczyły zatkanych przepustów, a osiem zgłoszeń dotyczyło przepompowania wody z zalanych piwnic budynków mieszkalnych.

Równie trudna sytuacja jest obecnie w powiecie nowosądeckim, gdzie całkowicie zalana jest droga krajowa 75 w miejscowości Witowice Dolne. Z kolei w Żegiestowie ziemia osunęła się na tory. Aby ułatwić mieszkańcom przemieszczanie się, uruchomiono dodatkową komunikację miejską, a policjanci zorganizowali objazdy.

W poniedziałek 30 sierpnia niemal przez cały dzień i we wszystkich regionach Polski prognozowane są opady deszczu. IMGW wydało alerty pierwszego stopnia, które dotyczą województw warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz południowej części województwa wielkopolskiego. Z kolei w Małopolsce oraz na Śląsku wydano alerty pierwszego oraz drugiego stopnia.

Więcej o: