Alert RCB. Spadnie do 70 mm deszczu, pojawią się również "zalążki trąb powietrznych"

Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pojawił się komunikat na temat niebezpiecznych warunków atmosferycznych, które mogą wystąpić od poniedziałku do wtorku 31 sierpnia. Na koniec miesiąca IMGW wydało alerty dla 12 regionów. Poza ulewami pojawią się także burze i zalążki trąb powietrznych.

"Uwaga! IMGW wydało ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu, które mogą sięgać 70 mm. Miejscami możliwe wystąpienie burz. Pamiętaj:

  • zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr,
  • unikaj otwartych przestrzeni,
  • nie chowaj się pod drzewami"

- tak brzmi wpis na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze, który pojawił się w poniedziałek po godzinie 8.

Alert RCB i ostrzeżenia IMGW. W których regionach spodziewane są ulewy?

Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczą w sumie 12 województw. Najwcześniej alerty wydano dla południowych regionów: województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, gdzie obowiązują one od północy. Na niemal całym obszarze Śląska i Małopolski wydano alerty drugiego stopnia. To właśnie tutaj spodziewane są opady 35-50 mm, a lokalnie do nawet 70 mm. Mogą pojawić się także burze.

W pozostałych regionach obostrzenia są już pierwszego stopnia. Obowiązują one w województwach:

  • mazowieckim, lubelskim i świętokrzyskim - od godziny 5 rano;
  • łódzkim - od godziny 4 rano;
  • południowych i wschodnich powiatach Wielkopolski - od 8 rano;
  • dolnośląskim i opolskim - od 10 rano;
  • warmińsko-mazurskim i podlaskim - od 14.

W większości regionów czas trwania alertów wyznaczony został do wtorku 31 sierpnia do godziny 8 rano (na południu) i do godziny 14 na północy kraju. W centrum i na południu może spaść od 20-30 mm, a lokalnie do 50 mm opadów. Na północnym-wschodzie spadnie do maksymalnie 40 mm deszczu - pojawi się on wieczorem i nocą. Możliwe są także miejscowe burze. 

Silne ulewy i "zalążki trąb powietrznych" we wschodniej Polsce

"Istnieje prawdopodobieństwo rozwoju struktur wielokomórkowych, możliwe nawet mini-superkomórki burzowe. Podstawowym zagrożeniem w czasie dzisiejszych burz okażą się opady konwekcyjne sięgające do 20-30 mm i prowadzące do podtopień. (...) Z uwagi na dużą wilgotność w planetarnej warstwie granicznej i stromy gradient temperatury niewykluczone są zalążki trąb powietrznych, a nawet dwa-trzy przypadki w pełni wykształconych tornad. Szczególnie we wschodniej połowie kraju - związanych zarówno z mezocyklonem, jak i też nie. Porywy konwekcyjne sięgną do 50-70 km/h" - czytamy na portalu fanipogody.pl.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Burze utworzą się około południa, ze szczytem aktywności w godzinach od 14 do około 18. Pod wieczór zaczną zanikać. Bardzo silne opady deszczu mogą spowodować wzrosty poziomu rzek, podtopienia, a nawet lokalne powodzie - sytuacja taka najbardziej prawdopodobna jest w województwach małopolskim, śląskim i świętokrzyskim. Niepokojąca sytuacja hydrologiczna może utrzymać się w tych regionach co najmniej do środy 1 września.

Sierpień - zgodnie z długoterminowymi prognozami - przyniósł dużo opadów deszczu. Miejscami miesięczna norma opadowa została przekroczona nawet dwukrotnie. Modele pogodowe zakładają, że w poniedziałek i wtorek może spaść łącznie do 120 mm deszczu, a w najgorszym przypadku na południu Polski suma opadów może wynieść do 130-150 mm.

Pogoda. W Polsce zimniej niż na Islandii. Chłodny i deszczowy początek września (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. "Niż zaprasza chłód". Początek września będzie chłodny i deszczowy

Więcej o: