Tatry. TPN zamknie szlak na Rysy. Jakie inne tatrzańskie drogi będą niedostępne?

Planując wyjazd w Tatry, należy mieć na uwadze nie tylko warunki pogodowe, które bywają zmienne, ale i remonty na szlakach. Część górskich dróg będzie w najbliższym czasie zamknięta. Chodzi między innymi o popularny szlak prowadzący na Rysy.

Nie tylko turyści, ale i taternicy wybierający trudniejsze górskie trasy powinni zwrócić uwagę na ostatnie komunikaty, ponieważ zamknięte zostaną również niektóre drogi taternickie. 

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Tatry. Szlak na Rysy zostanie zamknięty. Nie jest jasne, jak długo potrwa remont

Od 1 września do odwołania zostaje zamknięty czerwono znakowany szlak na odcinku: Czarny Staw pod Rysami - Rysy (w obu kierunkach) z wyłączeniem sobót i niedziel.

Andrzej DudaDuda podpisał "lex Izera". "Prezydent wydał wyrok na polskie lasy"

"Remont potrwa ok. 2-3 tygodnie, jednak ze względu na trudny, górski teren nie jesteśmy w stanie podać dokładnej daty zakończenia prac. Zwracamy uwagę, że w przypadku wybierania się w weekend na Rysy należy zachować szczególną ostrożność. Na szlaku znajduje się sporo luźnych skał, a oznaczenie szlaku na niektórych odcinkach może być niewidoczne" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zamknięte zostaną również niektóre drogi taternickie w obrębie grani i leżące poniżej ścian od Ciężkiej Przełączki przez Niżne Rysy i Rysy do Żabiej przełęczy.

Rysy to najwyższy szczyt w Polsce, a jego wysokość wynosi 2499 m n.p.m. Jest to szczyt graniczny i można do niego dotrzeć, korzystając także ze szlaku po słowackiej stronie Tatr.

Tatry. Zamknięcie szlaków pieszych

Nie tylko szlak prowadzący na Rysy będzie zamknięty - wybierając się na wyprawę w Tatry, warto wcześniej sprawdzić, czy aby na pewno uda się swobodnie przejść zaplanowaną wcześniej trasę.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław CzarnekPowrót do szkół. Jak będą wyglądać lekcje WF-u? Czarnek odpowiada

Oto lista innych szlaków pieszych, które będą zamknięte w najbliższym czasie z powodu prac remontowych:

  • Szlak niebieski prowadzący dołem Polany Kalatówki na odcinku: Pustelnia Brata Alberta - do końca Polany Kalatówki - zamknięty w obu kierunkach od 26 sierpnia do odwołania
  • Szlak czerwony na odcinku: Zawrat - Świnicka Przełęcz zostaje zamknięty w obu kierunkach od 25 sierpnia do odwołania
  • Szlak zielony na odcinku: Polana Kopieniec - szczyt Wielki Kopieniec - Polana Kopieniec zostaje zamknięty w obu kierunkach od 9 sierpnia do odwołania
  • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (remont planowany jest do 2022 roku)

Należy również mieć na uwadze, że od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Dodatkowym utrudnieniem może być obecnie pogoda -Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że na szlakach jest mokro i ślisko, a w wyższych partiach Tatr mogą występować oblodzenia. Do tego niski pułap chmur w partiach graniowych ogranicza widzialność, a to z kolei utrudnia orientację w terenie.

Więcej o: