Powrót do szkół. Jak będą wyglądać lekcje WF-u? Czarnek: Kondycja ucierpiała w społeczeństwie

- Zalecamy odbywać te zajęcia na świeżym powietrzu - powiedział Przemysław Czarnek, odpowiadając na pytanie o lekcje WF-u w nowym roku szkolnym. Podkreślił, że resortowi edukacji zależy na odbudowaniu kondycji fizycznej u najmłodszych, która ucierpiała w wyniku nauki zdalnej. - Chcemy, by odzyskali formę i sprawność - dodał.

Po roku nauki zdalnej uczniowie wracają do stacjonarnych zajęć w szkołach. 1 września prawie 4,6 mln uczniów rozpocznie nowy rok szkolny. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji i Nauki, zajęcia będą prowadzone na zasadach sprzed pandemii, ale z uwzględnieniem wytycznych przygotowanych wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym. 

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

Czarnek: Lekcje WF-u na świeżym powietrzu to niższe ryzyko zakażenia 

Przemysław Czarnek, szef resortu edukacji, opowiedział o planach na nowy rok szkolny w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Polityk podkreślił, że zależy mu na tym, aby jak najwięcej lekcji wychowania fizycznego odbywało się na świeżym powietrzu. 

Usnarz Górny. Kobiety uchodźczynie przetrzymywane z innymi uciekinierami pod gołym niebem przez Straż Graniczną - zdjęcie ilustracyjneUsnarz Górny. Migranci na granicy. "Jest bardzo zimno i leje. Wszyscy chorzy"

Jak będą wyglądały lekcje WF-u, to zależy od dyrektorów szkół, od poszczególnych nauczycieli. Natomiast zalecamy, aby - tak długo, jak pogoda na to pozwoli - odbywać te zajęcia na świeżym powietrzu. Choćby z tego powodu, że na otwartej przestrzeni ryzyko zakażenia się koronawirusem jest dużo niższe, niż w zamkniętych pomieszczeniach

- powiedział Czarnek.  

Dodał, że jeśli nauczyciel wybierze ćwiczenia na sali, to zaleca się jej częste wietrzenie, co może zmniejszyć ryzyko zakażenia nawet o 20 proc. 

Szef MEiN o lekcjach WF-u: Chcemy odbudować kondycję uczniów 

Czarnek podkreślił, że zależy mu na odbudowaniu kondycji uczniów po pandemii koronawirusa.

Stawiamy nacisk, żeby na zajęciach dominował ten rodzaj ruchu, taka aktywność, które są najbardziej efektywne dla odzyskiwania kondycji, bo zdajemy sobie w resorcie sprawę z tego, że bardzo ona ucierpiała w społeczeństwie przez ostatnie miesiące pandemii - także u najmłodszych. Chcemy, by odzyskali formę i sprawność

- dodał. 

Polityk powiedział, że w celu zwiększenia efektywności lekcji wychowania fizycznego, resort edukacji zlecił przeszkolenie nauczycieli. - Aby lekcje wychowania fizycznego były nie tylko bezpieczne, ale także atrakcyjne, szkolimy - to znaczy robią to specjaliści z Akademii Wychowania Fizycznego - 40 tys. nauczycieli tego przedmiotu - stwierdził. 

Nauczyciele krytycznie o zaleceniach MEiN 

Niedawno wiele kontrowersji wzbudziło jedno z zaleceń resortu edukacji dotyczące lekcji wychowania fizycznego w nowym roku szkolnym. "Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni" - czytamy w dokumencie MEiN. 

Takie zalecenia krytykują m.in. nauczyciele wychowania fizycznego, wskazując, że resort każe im zrezygnować z podstawy programowej i wychodzić na spacer. Przemysław Czarnek podkreślił jednak, że w dokumencie MEiN wskazano tylko zalecenia, które nie mają charakteru obligatoryjnego przepisu praw. Dodał, że o charakterze każdej lekcji WF-u będą decydować poszczególni nauczyciele. 

Przemysław Czarnek: Jesteśmy narodem zwycięzcówPrzemysław Czarnek: Jesteśmy narodem zwycięzców

Więcej o: