Czarnek: "Jesteśmy narodem zwycięzców". Szef MEiN przeciwny odejściu od prac domowych i ocen

"Jako Polacy mamy ogromne sukcesy, nie tylko w ostatnich latach, lecz także na przestrzeni wieków. Jesteśmy narodem zwycięzców" - mówił szef MEiN Przemysław Czarnek w wywiadzie dla "Naszego Dziennika". Mówiąc o powrocie uczniów do szkół minister zaznaczył, że jest przeciwny pomysłom rezygnacji z zadawania zadań domowych i oceniania pracy dzieci.

"Jako Polacy mamy ogromne sukcesy, nie tylko w ostatnich latach, lecz także na przestrzeni wieków. Jesteśmy narodem zwycięzców. Gdyby tak nie było, nie byłoby nas dziś w tym miejscu Europy, między Rosją a Niemcami, i to po prostu trzeba pokazywać" - stwierdził minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w rozmowie z "Naszym Dziennikiem". Szef resortu zaznaczył, że znaczną rolę w kształtowaniu u uczniów tej postawy mają ich nauczyciele. "Jestem absolutnie przekonany, że zdecydowana większość nauczycieli dokładnie to wie, rozumie i chce tę wiedzę przedkładać uczniom. My jako resort jesteśmy w tym tylko pomocni" - dodał.

Zobacz wideo Szkoła w czasie pandemii. Czy należy ograniczyć podstawy programowe?

Powrót do szkoły. Szef MEiN przeciwny "pomysłom odejścia od oceniania uczniów"

Czarnek wskazał, że jednym z priorytetów MEiN jest odbudowanie prestiżu zawodu nauczyciela. Negatywnie ocenił także głosy o m.in. zniesieniu prac domowych dla uczniów. "Chcemy odbudować etos nauczyciela, wzmacniając jego autorytet i pozycję w szkole. Stawiam opór pomysłom odejścia od oceniania uczniów, rezygnacji z zadawania prac domowych i coraz większej ewaluacji" - mówił.

IList intencyjny w Warszawie na rzecz edukacji ekologicznej i klimatycznejWraca "wina Tuska". Minister Czarnek wini go w TVP1 za "kryzys migracyjny"

Czarnek: Nie ma zagrożenia dla nauki zdalnej od września

Minister edukacji i nauki po raz kolejny zadeklarował, że od września uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej. Przemysław Czarnek nie wykluczył jednak przejścia na tryb zdalny lub hybrydowy, jeśli pandemia sprawi, że będzie to konieczne. - Po dwóch, trzech, czterech tygodniach na nieszczęsne nauczanie zdalne nie wrócimy, natomiast co będzie w perspektywie kilku kolejnych miesięcy, tego nie wie nikt [...] - mówił na antenie Polsat News. - Czwarta fala z pewnością nadejdzie, natomiast wszelkie przewidywania, jakie są w ministerstwie zdrowia, z którym jesteśmy w pełnym kontakcie, nie powodują jakiegokolwiek zagrożenia dla nauki stacjonarnej, ani teraz 1 września, ani w perspektywie dłuższej - zapewnił Czarnek.

Rok szkolny 2021/2022. W jakim trybie będzie odbywała się nauka? Dni wolne od szkoły [KALENDARZ] (zdjęcie ilustracyjne)Rok szkolny 2021/2022. Kiedy wypadają dni wolne od szkoły? [KALENDARZ]

Więcej o: