Niedziela handlowa. Czy 29 sierpnia zrobimy zakupy w galerii handlowej i supermarkecie?

Do końca 2021 roku zostały jeszcze tylko trzy niedziele handlowe. Sprawdź, czy w niedzielę 29 sierpnia będą otwarte sklepy wielkopowierzchniowe, galerie handlowe oraz supermarkety.

Ograniczenia w handlu w niedziele obowiązują w Polsce od 2017 roku - wówczas Sejm przyjął ustawę zakazującą handlu w niedzielę, z kilkoma wyjątkami. Od tamtej pory liczba niedziel, kiedy są otwarte sklepy, zmniejsza się z roku na rok.   

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Czy niedziela 29 sierpnia jest niedzielą handlową?

W najbliższą niedzielę wypada niedziela handlowa, oznacza to, że supermarkety, galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe będą otwarte. Nadchodząca niedziela będzie piątą w tym roku, kiedy będzie można zarobić zakupy w dużych sklepach. Później przez trzy miesiące żadna niedziela nie będzie handlowa. Kolejne czekają nas dopiero w grudniu.

Poniżej znajduje się lista wszystkich niedziel handlowych w 2021 roku:

  • 31 stycznia 2021 r.
  • 28 marca 2021 r.
  • 25 kwietnia 2021 r.
  • 27 czerwca 2021 r.
  • 29 sierpnia 2021 r.
  • 12 grudnia 2021 r.
  • 19 grudnia 2021 r.

Sklep DinoDino otwiera część sklepów w niedziele. Głównie nad Bałtykiem [LISTA]

Czy Polacy chcą utrzymania niedziel niehandlowych? 

Z sondażu przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia, o którym pisaliśmy wcześniej, wynika że połowa Polaków chciałaby powrotu niedziel handlowych, jednak w różnych formach. - Co czwarty Polak chciałby, aby dwie niedziele w miesiącu były handlowe. Takie rozwiązanie wydaje się optymalne. Konsumenci rozumieją, że zakaz handlu w niedzielę to gwarancja dla pracowników sklepów choćby jednego dnia wolnego - podkreślił Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia, cytowany przez dziennik "Rzeczpospolita". 

Z badania przeprowadzonego przez CBRE w czerwcu 2021 roku wynika również, że zakaz handlu w niedzielę zyskuje coraz więcej przeciwników. Ponad połowa, bo 55 proc. Polaków chciałoby móc robić zakupy w niedzielę, rok wcześniej odpowiedź tą wybrało 51 proc. respondentów.

Prąd, przesył, ceny energii (zdjęcie ilustracyjne)Ceny prądu w 2022 r. Szykujmy się na rachunki wyższe o nawet o 1/5

Więcej o: