Nowy Sącz. Mieszkańcy zdezorientowani - sikający rycerzyk zniknął spod Baszty Kowalskiej

W piątek 27 sierpnia rano mieszkańcy Nowego Sącza (woj. małopolskie) zauważyli, że figurka, która od 2008 roku była czymś w rodzaju symbolu miasta, zniknęła spod Baszty Kowalskiej. Sikający rycerzyk, który pojawił się w mieście z inicjatywy byłego prezydenta Jerzego Gwiżdża, odnalazł się na ul. Młyńskiej, tuż obok jego domu.

Słynny pomnik budził wiele sprzecznych emocji - zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Jednak gdy niezapowiedzianie zniknął z terenu ruin zamku, wszyscy mieszkańcy byli zdezorientowani. Okazało się jednak, że figurka nie zniknęła na stałe, ale została przeniesiona w inne miejsce.

Zobacz wideo

Nowy Sącz. Sikający rycerzyk zniknął spod Baszty Kowalskiej

Sikający rycerzyk pojawił się w Nowym Sączu w 2008 roku za sprawą byłego prezydenta Jerzego Gwiżdża. Wielu mieszkańców zdążyło polubić figurkę, więc gdy rano nie było jej na swoim miejscu, byli zdezorientowani. Okazało się, że pomnik został przeniesiony na skwer w okolicy nowego parkingu przy skrzyżowaniu ulic Matejki i Młyńskiej - podaje Radio Eska.

Bracia Coen na festiwalu filmowym w Cannes w 2007 roku Bracia Coen się rozstali. "Ethan nie chce już kręcić filmów"

Sikający rycerzyk "cieszył się" zainteresowaniem wandali. Wielokrotnie uległ zniszczeniu

Przyczyną przeniesienia sikającego rycerzyka były przede wszystkim wielokrotne akty wandalizmu kierowane w stronę figurki. Choć ruiny zamku, gdzie się znajdował, były objęte monitoringiem, to kamery często się psuły, co utrudniało strażnikom miejskich odnalezienie sprawców. Rzeźba wzbudzała duże zainteresowanie nie tylko tych, którzy chcieli zrobić sobie z nią zdjęcie, lecz także wandali.

- Pomnik nieraz był oblany farbą, złomiarze zniszczyli go, ukradli szablę rycerza, którą trzymał w dłoni. Wielokrotnie był też przewracany - wyjaśniał Esce Ryszard Wasiluk, szef straży miejskiej w Nowym Sączu. Straż miejska zapewniła również, że sikający rycerzyk będzie w nowym miejscu szczególnie chroniony, a miasto rozważa nawet zamontowanie fotopułapki.

Papież Franciszek Abdykacja papieża Franciszka? Watykan rozważa wprowadzenie wieku emerytalnego

Nowy parking przy ul. Młyńskiej i Matejki, na którym znajduje się sikający rycerzyk, kosztował około 140 tysięcy złotych. Ma 10 miejsc - w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami - a postój jest całkowicie bezpłatny.

Więcej o: