Mapa grzybów 2021. Gdzie wybrać się na grzybobranie? Prognozy na jesień są optymistyczne

Grzybiarze mają powody do radości. Zdaniem Marka Snowarskiego, synoptyka grzybów jesienią czeka nas wysyp grzybów w całym kraju. Sprawdź, gdzie szukać kurek, rydzów i maślaków.

"Trwają lokalne wysypy letnie z tendencją schyłkową. Z tym że w miejscach, gdzie zaczęły się najwcześniej, już zupełnie przygasły np. w centralnej Polsce, a częściowo i w Świętokrzyskiem, czy Beskidach" - przekazał grzybowy synoptyk Marek Snowarski, autor "Atlasu grzybów", który prowadzi stronę grzyby.pl. Zdaniem synoptyka najlepsza sytuacja panuje obecnie w północno-wschodniej części kraju oraz na Pomorzu w pasie wybrzeża.

Zobacz wideo Kayah i Super Girl & Romantic Boys w jednym secie? Męskie Granie Orkiestra zaskoczyła tak, jak tylko ona potrafi Ludzie, muzyka i przytup. Emocjonalnie wyposzczeni artyści dają z siebie wszystko

Synoptyk grzybowy o prognozach na jesień: Potencjał na duży wysyp

Marek Snowarski w czwartek zaprezentował kolejną tygodniową prognozę, zdaniem synoptyka "potencjał na duży wysyp jesienny jest zachowany w całym kraju". - Tam, gdzie mieliśmy już duże wysypy letnie, poczekamy nań najpewniej do drugiej połowy września, albo i początku października - podkreślił.

I dodał, że za tydzień lub dwa tygodnie wiele grzybów pojawi się w centralnej Polsce, na Dolnym Śląsku, na Ziemi Lubuskiej, na południowy wschód od Warszawy, na Lubelszczyźnie oraz w Wielkopolsce. "Jest wysoce prawdopodobny w tych rejonach wysyp późnoletnio-wczesnojesienny w okolicach drugiej dekady września, miejscami wcześniej" - prognozuje Marek Snowarski. Aktualną mapę-radar grzybów można śledzić na stronie grzyby.pl.

Sprzedaż grzybów (zdjęcie ilustracyjne)Zbieranie i sprzedaż grzybów - co trzeba wiedzieć?

Jak i gdzie szukać borowików, kurek i maślaków?

Zanim jednak weźmiemy koszyk w rękę i wyruszymy na poszukiwanie grzybów, warto wiedzieć, w którym miejscu szukać danego gatunku. Grzyby najczęściej znajdziemy pod drzewami, jednak warto pamiętać, że każdy z gatunków rośnie pod różnymi rodzajami drzew. Wyjątkowymi grzybami pod tym względem są kurki, które można spotkać w wielu miejscach m.in. na drodze oraz na obszarach porośniętych mchem.

Poniżej znajduje się lista grzybów oraz drzew, pod którymi je znajdziesz:

  • Boczniak - rośnie na pniach drzew liściastych m.in. na: wierzbie, topoli czy brzozie; 
  • Borowik szlachetny - znajduje się w pobliżu dębów;
  • Gołąbek - rośnie pod bukami i dębami;
  • Kania - upodobała sobie lasy liściaste, a w szczególności buki;
  • Koźlarz - występuje przy osikach, brzozach, sosnach, topolach, leszczynach i grabach;
  • Maślak - najczęściej chowa się pod sosnami i modrzewiami;
  • Podgrzybek - rośnie blisko świerków, limb i dębów, lubi wilgotne i trawiaste poszycie;
  • Rydz - najczęściej rośnie w lasach świerkowych i gajach liściastych przy sosnach.

Wioleta Miętkiewicz na treningu medycznym"Coraz więcej zwierząt wychodzi na brzeg i potrzebuje pomocy". Tu ratują foki

Więcej o: