Nowy rok szkolny. Prezydent Andrzej Duda zwołuje Radę Gabinetową

W poniedziałek o godz. 12 odbędzie się posiedzenie Rady Gabinetowej dotyczące edukacji - wynika z informacji Onetu. Celem zebrania jest zapoznanie się ze stanem przygotowań do nadchodzącego roku szkolnego i akademickiego.

W trakcie Rady Gabinetowej, którą tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta, Andrzej Duda chce poznać szczegóły dotyczące szczepień kadry nauczycielskiej, a także sprawdzić poziom zabezpieczeń przed koronawirusem w szkołach i na uczelniach.

- Prezydent Andrzej Duda chce poznać szczegóły dotyczące przygotowań do nowego roku szkolnego oraz roku akademickiego. Otrzyma też informacje na temat perspektyw związanych z nauką stacjonarną oraz nadrabianiem zaległości przez uczniów szkół - mówi Onetowi informator z otoczenia prezydenta.

Zobacz wideo Duda wręcza dymisję Gowinowi. "Bardzo przykra sytuacja"

Decyzję o zwołaniu Rady Gabinetowej podejmuje wyłącznie prezydent, gdy uzna dany problem za "sprawę szczególnej wagi".

Nauka w szkołach od 1 września na zasadach sprzed pandemii. Czarnek podpisał rozporządzenie

Od 1 września wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkołach na zasadach sprzed pandemii. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenia określające sposób działania szkół w roku szkolnym 2021/2022 w sytuacji nadal trwającego na terenie Polski stanu epidemii.

Zdjęcie ilustracyjneOd 1 września bez nauki zdalnej w szkołach. Czarnek podpisał rozporządzenie

Szef resortu edukacji i nauki zdecydował w piątek także o tym, że w przyszłym roku egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w maju, czyli o miesiąc później niż zazwyczaj. W 2022 r. nie zostanie także przeprowadzony egzamin ósmoklasisty z czwartego przedmiotu obowiązkowego (wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia).

Jedno z podpisanych rozporządzeń dotyczy także m.in. egzaminu maturalnego. W przyszłym roku, podobnie jak w tym, będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej.

Nauka zdalna wróci? Czarnek: Co będzie, tego nie wie nikt

- Mamy blisko 80 proc. zaszczepionych nauczycieli, zaszczepionych jest ponad 30 proc. dzieci powyżej 12. roku życia, będziemy prowadzić akcje szczepień w szkołach. [...] Mamy lepszą sytuację niż przy poprzednich falach - powiedział w programie "Graffiti" w Polsat News minister Przemysław Czarnek.

Polityk nie wykluczył jednak, że nie będzie powrotu do nauczania hybrydowego lub zdalnego. Mówił przy tym o prognozach ministerstwa zdrowia. 

Minister edukacji i nauki Przemysław CzarnekPowrót do szkoły. Nauka zdalna wróci? Czarnek: Co będzie, tego nie wie nikt

- Po dwóch, trzech, czterech tygodniach na nieszczęsne nauczanie zdalne nie wrócimy, natomiast co będzie w perspektywie kilku kolejnych miesięcy, tego nie wie nikt - ani ja, ani pan redaktor, ani eksperci. Czwarta fala z pewnością nadejdzie, natomiast wszelkie przewidywania, jakie są w ministerstwie zdrowia, z którym jesteśmy w pełnym kontakcie, nie powodują jakiegokolwiek zagrożenia dla nauki stacjonarnej, ani teraz 1 września, ani w perspektywie dłuższej - zapewnił Czarnek. 

Więcej o: