Kolejny list episkopatu ws. uchodźców: Winniśmy okazać postawę chrześcijańskiej gościnności

"Tym, którzy uciekają przed prześladowaniami, winniśmy okazać postawę chrześcijańskiej gościnności, z zachowaniem obowiązującego prawa, gwarantującego bezpieczeństwo zarówno uchodźcom, jak i społeczności przyjmującej" - napisali w komunikacie biskupi po Sesji Rady Biskupów Diecezjalnych, która odbyła się w środę na Jasnej Górze.

Tradycyjnie zebranie biskupów diecezjalnych odbyło się 25 sierpnia, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Obradami kierował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

Zobacz wideo Przedstawiciel RPO: Każda z osób w Usnarzu wniosła o ochronę międzynarodową. Powinny zostać wpuszczone

Rada Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. Episkopat wystosował komunikat ws. uchodźców

Biskupi diecezjalni uważają, że sytuacja migrantów i uchodźców zawsze powinna budzić zrozumienie, współczucie i pomoc. "Tym, którzy uciekają przed prześladowaniami, winniśmy okazać postawę chrześcijańskiej gościnności, z zachowaniem obowiązującego prawa, gwarantującego bezpieczeństwo zarówno uchodźcom, jak i społeczności przyjmującej" - napisali biskupi w komunikacie.

Konflikt mieszkańców Nowielina z księdzemParafianie się zbuntowali. Zabrali księdzu klucze od kościoła

"Oczekujemy od państwa i samorządów wypracowania właściwych dla naszej sytuacji mechanizmów pomocy uchodźcom, które będą mogły być wsparte zaangażowaniem Kościoła w Polsce" - dodali biskupi. Podziękowali również za wszelkie inicjatywy pomocowe - zarówno Caritasowi jak i lokalnym społecznościom. Wystosowali też podziękowania dla żołnierzy i Straży Granicznej za ich służbę. "Maryja, Królowa Polski i Pociecha Migrantów, niech będzie naszą przewodniczką i opiekunką w tym dziele" - brzmi fragment komunikatu.

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego

Rzecznik prasowy Episkopatu ksiądz Leszek Gęsiak zachęcił  wiernych do wzięcia udziału w beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego  i założycielki ośrodka dla ociemniałych w Laskach matki Elżbiety Róży Czackiej, poprzez uczestnictwo w transmisjach tego wydarzenia, gdyż z powodu pandemii koronawirusa, liczba osób, które będą mogły wziąć udział we właściwej ceremonii, będzie ograniczona.

"Odbędzie się ono za niecałe trzy tygodnie. Biskupi zaznaczyli, że tylko niewielka liczba osób będzie mogła uczestniczyć we mszy na miejscu beatyfikacji. Dlatego poprosili o zrozumienie tej sytuacji i włączenie się we wspólną modlitwę przez specjalne transmisje i obchody organizowane lokalnie w katedrach i parafiach w całej Polsce" - mówił rzecznik prasowy Episkopatu, cytowany przez IAR.

Metropolita senior abp Marian GołębiewskiPoseł Lewicy zawiadamia prokuraturę ws. abp. Gołębiewskiego

Więcej o: