Oświadczenie 52 senatorów w sprawie obrony wolnych mediów. "Lex TVN" nazwano "bezprawiem"

52 przedstawicieli izby wyżej parlamentu wystosowało oświadczenie w sprawie "lex TVN", w którym nazywa nowelizację "bezprawiem". "My, senatorowie demokratycznej większości w Senacie, nie poprzemy zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. Uważamy bowiem, że ustawa ta łamie podstawowe wartości państwa prawa, na których zbudowana jest Rzeczpospolita Polska" - czytamy w oświadczeniu.

Pod oświadczeniem podpisali się głównie przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej - Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy. Argumentują, że celem wprowadzenia nowelizacji jest odebranie Polakom prawa do wolności słowa.

Zobacz wideo Scheuring-Wielgus o "lex TVN": PiS chce cenzurować radio, telewizję i internet (11.08.2021 r.)

"Lex TVN" czeka na decyzję Senatu. 52 na 100 senatorów krytykuje proponowane zmiany

1 sierpnia Sejm przyjął ustawę, którą określa się mianem "lex TVN" lub "anty-TVN" - chodzi o zgłoszoną przez posłów PiS nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Zakłada ona zmiany w regulacjach dotyczących przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Nowe przepisy umożliwiają przyznanie koncesji jedynie podmiotom z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Projekt uderza m.in. w stację TVN24, która należy do kapitału z USA i działa w ramach spółki Polish Television Holding z siedzibą w Holandii.

TechnoTerapiaCzy można zniknąć z internetu? Mamy złe wieści. Jest już za późno [PODCAST]

Ustawa przeszła przez Sejm, a teraz czeka na decyzję Senatu. W tym wypadku może nie pójść tak łatwo, ponieważ grupa 52 ze 100 senatorów wystosowała oświadczenie, nazywając ustawę bezprawiem. 

Oświadczenie 52 senatorów. "Sprzeciwiamy się budowie systemu władzy autorytarnej"

"My, senatorowie demokratycznej większości w Senacie, nie poprzemy zmiany ustawy o radiofonii i telewizji, zwanej 'lex TVN'. Uważamy bowiem, że ustawa ta łamie podstawowe wartości państwa prawa, na których zbudowana jest Rzeczpospolita Polska" - czytamy w oświadczeniu. "Wolność słowa i pluralizm mediów są fundamentami demokracji, zapisanymi w Konstytucji RP. Polacy mają do nich prawo i chcą mieć wybór źródeł informacji. Nie tak dawno odrzucili komunizm budowany na monopolu środków przekazu" - napisano dalej.

Wojciech AndrusiewiczObostrzenia. Rzecznik MZ: Zaszczepieni będą wyłączeni z części restrykcji

Według senatorów "jedynym celem uchwalonej przez PiS, z pogwałceniem regulaminu Sejmu, ustawy 'lex TVN', jest pozbawienie Polaków prawa do wolności słowa i przejęcie kontroli przez partię rządzącą nad kolejnym, po mediach publicznych i gazetach grupy Polska Press, ważnym medium niezależnym". "Sprzeciwiamy się budowie systemu władzy autorytarnej, pozbawionej kontroli ze strony wolnych mediów, niezawisłych sędziów oraz społeczeństwa obywatelskiego" - stwierdzili członkowie senatu, którzy podkreślili również, że wejście w życie ustawy uderzającej w stację TVN24 znacznie pogorszy stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, "które od ponad 30 lat są podstawą naszego bezpieczeństwa". 

Więcej o: