Kiedy spadnie pierwszy śnieg? Długoterminowa prognoza pogody IMGW

Październik będzie stosunkowo ciepły, a zima nadejszie na przełomie listopada i grudnia - wynika z prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który informuje, że w tym okresie opadów będzie więcej niż zwykle.

Pogoda w różnych częściach świata w wyniku zmian klimatycznych bywa coraz bardziej nieprzewidywalna. Nie inaczej jest w Polsce - z roku na rok coraz trudniej przewidzieć, kiedy nadejdzie zima i jak intensywna będzie. Synoptycy IMGW publikują długoterminową prognozę pogody, w której wskazano, kiedy może spaść pierwszy śnieg. Należy jednak pamiętać, że prognozy przygotowywane z tak dużym wyprzedzeniem są obarczone dużym błędem. 

Zobacz wideo Ocieplenie klimatu zaszkodzi Bałtykowi. "Nie będzie lazuru. Może być nieprzyjemnie pachnąca, brunatna ciecz"

Pogoda. Jaka będzie jesień 2021? IMGW prognozuje chłodny wrzesień i ciepły październik

Wrzesień 2021 roku będzie zdaniem synoptyków raczej chłodny i deszczowy, a na pewno nie doświadczymy w tym czasie upałów i fali ciepła. Z kolei w październiku średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju prawdopodobnie będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 - informuje IMGW. Ma być słonecznie i stosunkowo ciepło. Później pogoda nieco się zmieni.

Szczepionka przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Szczepienia w szkołach we wrześniu. "Jesteśmy dobrze przygotowani"

Pierwsze opady śniegu. Przełom listopada i grudnia

Z długoterminowej prognozy pogody przygotowanej przez synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że pierwsze płatki śniegu zobaczymy na przełomie listopada i grudnia - to wtedy nadejdzie znaczne ochłodzenie i pojawią się przymrozki.

Z prognozy IMGW wynika, że przewidywana ilość opadów będzie wyższa niż norma wieloletnia. "Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz)" - zaznaczono jednak na stronie internetowej. "Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - przypomina Instytut.

Adolf Eichmann w izraelskim więzieniuUkrywano jego tożsamość przez 60 lat. To dzięki niemu schwytano Eichmanna

Więcej o: