Kryzys migracyjny. KE: Nie akceptujemy prób podżegania do nielegalnej migracji do Unii Europejskiej

Komisja Europejska przedstawiła swoje stanowisko w sprawie trwającego kryzysu migracyjnego. - Nie możemy zaakceptować jakichkolwiek prób podejmowanych przez kraje spoza Wspólnoty podżegania lub przyzwolenia na nielegalną migrację do Unii Europejskiej - podkreślił rzecznik KE Christian Wigand.
Zobacz wideo "Możemy się spodziewać, że do naszego kraju przybędzie bardzo dużo Afgańczyków"

Komisja Europejska ponownie potępiła Białoruś za podsycanie kryzysu migracyjnego. Poinformowała też, że współpracuje z Polską w sprawie skutecznego zarządzania granicami.

Oświadczenie Komisji Europejskiej ws. kryzysu migracyjnego

Oświadczenie Komisji Europejskiej przedstawił jej rzecznik Christian Wigand:

- Chciałabym powtórzyć nasze stanowisko: stanowczo odrzucamy próby instrumentalnego wykorzystywania ludzi dla politycznych celów. Nie możemy zaakceptować jakichkolwiek prób podejmowanych przez kraje spoza Wspólnoty podżegania lub przyzwolenia na nielegalną migrację do Unii Europejskiej - podkreślił. Rzecznik KE dodał, że Bruksela współpracuje z Warszawą w sprawie ochrony granic przy zagwarantowaniu podstawowych praw człowieka i dostępu do procedury azylowej.

Kryzys migracyjny. Komisja Europejska o działaniach Białorusi

Komisja Europejska już kilka tygodniu temu informowała, że Białoruś pomaga w organizowaniu przylotów nielegalnych migrantów do Mińska, a potem ułatwia im przekraczanie granicy z Litwą i Polską. Bruksela uważa, że to działania odwetowe białoruskiego reżimu za unijne restrykcje gospodarcze, nałożone w czerwcu.

Obecnie przy granicy polsko-białoruskiej koczują 24 osoby. Polskie władze twierdzą, że to element wojny hybrydowej i próba destabilizacji sytuacji w regionie.

Więcej o: