Straż Graniczna: "Po stronie polskiej nie ma koczujących grup imigrantów". Poseł KO: To działka starostwa

Straż Graniczna podała we wtorek przed południem, że w okolicach Usnarza Górnego na chwilę obecną koczuje grupa 24 cudzoziemców. Strażnicy ponownie podkreślili, że migranci znajdują się po stronie białoruskiej. Jednak wciąż pojawiają się doniesienia, że uchodźcy przebywają de facto na polskim terenie.

Na polsko-białoruskiej granicy w pobliżu miejscowości Usnarz Górny od kilkunastu dni koczuje grupa imigrantów. Na miejscu są nie tylko funkcjonariusze Straży Granicznej, ale również żołnierze oraz policjanci.

"Po stronie białoruskiej wciąż koczuje grupa 24 cudzoziemców" - poinformowała we wtorek Straż Graniczna. Jak dodali funkcjonariusze, "po stronie polskiej nie ma żadnych koczujących grup imigrantów".

Informację powtórzył we wtorek w RMF FM wiceszef MSZ Marcin Przydacz. - Te osoby na granicy znajdują się po stronie białoruskiej, nie ma możliwości udzielenia im pomocy od strony polskiej, bowiem nie przekroczyły te osoby polskiej granicy - mówił. Jak dodał, "Polska chce pomóc tym osobom w sposób legalny".

- Jest konwój z pomocą: namioty, łóżka, śpiwory, środki higieny osobistej. Czeka w Bobrownikach na decyzję strony białoruskiej - przekazał Przydacz. Jak zaznaczył, ewentualne wnioski o azyl w Polsce powinny być składane przez migrantów w placówkach dyplomatycznych, m.in. w Grodnie.

Zobacz wideo "Możemy się spodziewać, że do naszego kraju przybędzie bardzo dużo Afgańczyków"

Sterczewski: Uchodźcy są na terenie Polski

Na miejscu jest m.in. poseł KO Franciszek Sterczewski. Jak napisał w nocy z poniedziałku na wtorek w mediach społecznościowych, "grupa uchodźców znajduje się na terenie Polski".

"Są otoczeni przez polskie służby, które uniemożliwiają dotarcie pomocy prawnej i medycznej. Białoruskie stoją na granicy lasu i państw. Propaganda prawicy kłamie, albo SG, Policja i Wojsko są na terenie Białorusi" - dodał.

Według Sterczewskiego uchodźcy koczują na działce starostwa powiatowego.

Od początku miesiąca odnotowano ponad 2 tysiące prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy. Straż Graniczna zapobiegła takim próbom w przypadku ponad 1300 osób, a około 750 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach dla uchodźców prowadzonych przez Straż Graniczną.

Więcej o: