Rozpoczął się protest rolników. Agrounia po raz kolejny blokuje drogi

Rozpoczął się protest rolników. Utrudnienia czekają na kierowców w całej Polsce. Zablokowane będą m.in. droga krajowa numer 12 w Srocku w woj. łódzkim oraz droga krajowa numer 97 w Rzeszowie. Niektóre blokady potrwają nawet 48 godzin.

- Naszym warunkiem jest rozpoczęcie rozmów z rządem. Chcemy rozmów dwustronnych: Agrouniarząd, polscy rolnicy – polscy politycy. Chcemy porozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim. To nasz główny postulat – mówił Piotr Kołodziejczak z Agrounii.

Jak dodał, ruch ma przedstawić w trakcie blokad 21 postulatów. Jest wśród nich m.in. postulat o odszkodowania związane z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń i ptasiej grypy. - Z naszych informacji wynika, że co godzinę dwa gospodarstwa upadają. Polska może stracić lub już straciła bezpieczeństwo żywnościowe - dodał.

Wcześniej lider ruchu zapowiedział, że Agrounia będzie strajkować do skutku.

Zobacz wideo Ryszard Czarnecki o zrównaniu wysokości dopłat dla polskich rolników

Agrounia zapowiada kolejne blokady dróg. Gdzie i kiedy będą utrudnienia?

O zbliżających się protestach rolników i blokadach polskich dróg mówił w zeszłym tygodniu Lider Agrounii Michał Kołodziejczak. Jak czytamy w serwisie AGROlajt, rolnicy zapowiadają:

  • 24-godzinną blokadę drogi krajowej numer 5 w Kołaczkowie w województwie kujawsko-pomorskim (start o 8:00 rano),
  • 48-godzinną blokadę drogi krajowej numer 19 w Radzyniu Podlaskim na wysokości skrzyżowania z drogą krajową numer 63 w kierunku Sławatycz (start o 8:00 rano) i 48-godzinną blokadę drogi krajowej numer 76 w Wólce Zastawskiej w województwie lubelskim (start o 8:00 rano),
  • 24-godzinną blokadę drogi krajowej numer 79 w Wawrzeńczycach w województwie małopolskim (start o 8:00 rano),
  • 48-godzinną blokadę drogi krajowej numer 11 w Nowym Mieście nad Wartą (start o 9:00 rano),
  • 24-godzinną blokadę skrzyżowania dróg krajowych numer 50 i 92 w Kuznocinie k. Sochaczewa w województwie mazowieckim (start o 10:00 rano),
  • przejazd traktorów przez drogę krajową numer 94 w Brzesku (start o 8:00 rano).

Natomiast w środę rolnicy zaplanowali:

  • blokadę ronda przy Bosmanie na skrzyżowaniu drogi krajowej numer 15 w Brodnicy w województwie kujawsko-pomorskim (od 9:00 do 20:00),
  • 24-godzinną blokadę drogi krajowej numer 11 w Rzetni w powiecie kępińskim (start o 9:00 rano),
  • blokadę przy zakładzie przetwórczym w Kozietułach (od 9:00 do 10:00), a później blokadę drogi krajowej numer 50 na wysokości Czaplinka (potrwa do czwartku do 9:00 rano),
  • przejazd traktorów drogą krajową numer 25 na odcinku Kalisz-Ostrów w miejscowości Ociąż (start o 9:30 rano).

Czego domagają się rolnicy?

Organizatorzy zapowiadają, że celem protestów jest obrona krajowych producentów żywności, szczególnie hodowców trzody chlewnej, którzy ucierpieli z powodu epidemii ASF. Domagają się również spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim.

- Rząd jest w trakcie wypracowywania szeregu ustaw, które będą miały na celu wsparcie rolnictwa w Polsce - stwierdził w ubiegłym tygodniu premier Morawiecki. Szef rządu mówił, że szczegóły Polskiego Ładu dla rolnictwa mają zostać ujawnione we wrześniu, a program wsparcia będzie się skupiał na powszechności ubezpieczeń dla rolników, na rekompensatach za skutki klęsk żywiołowych oraz na zapewnieniu rolnikom odpowiednich cen skupu żywności.

Więcej o: