Pogoda. Fala ochłodzenia dotrze do Polski. W Norwegii odnotowano już ujemną temperaturę

Koniec weekendu przyniósł ochłodzenie w całym kraju, a najbliższe dni nie zapowiadają poprawy pogody. Chłodno będzie zwłaszcza nocą - na termometrach obserwować będziemy zaledwie kilkustopniowe wartości. Pogorszenie pogody widoczne jest także w innych europejskich krajach. W niedzielę w Norwegii zanotowano -4 stopnie Celsjusza.
Zobacz wideo Czy chłód powoduje przeziębienie? [NaZdrowie]

W poniedziałek 23 sierpnia w całej Polsce nastąpiło pogorszenie pogody. Synoptycy zapowiadają, że takie warunki utrzymają się przez najbliższe dni - końcówka sierpnia będzie chłodna i deszczowa. 

Fala chłodu dotarła do Polski. Końcówka sierpnia będzie zimna i deszczowa

W najbliższym czasie temperatura w kraju będzie znacznie niższa od tej obserwowanej jeszcze niedawno. Termometry wskazywać będą kilkanaście stopni na plusie w ciągu dnia, a nocą nierzadko poniżej 10. Temu znacznemu ochłodzeniu towarzyszyć będą także zachmurzenie, opady deszczu oraz burze.

Pogoda. Zaczynają się zimne noce. Chłodna będzie cała końcówka lata (zdjęcie ilustracyjne) Pogoda. Czeka nas jesienny koniec wakacji. IMGW: Zaczynają się zimne noce

We wtorek 24 sierpnia synoptycy ostrzegają przed burzami i intensywnymi opadami deszczu. Jak informuje Michał Ogrodnik z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, front atmosferyczny przemieszcza się na południe i południowy wschód kraju.

- Dziś strefa intensywnych opadów deszczu, miejscami również burz, obejmie województwa: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie i śląskie. W czasie burz będzie silnie padać, ale intensywne opady wystąpią także poza burzami - mówi Michał Ogrodnik. Synoptyk IMGW dodaje, że miejscami może spaść do 30 litrów wody na metr kwadratowy. - Najwyższe sumy deszczu prognozowane są na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu - mówi. Na południowym wschodzie padać będzie także w nocy.

W środę pogoda ma się nieco poprawić - w kraju zrobi się słoneczniej, a wartości wzrosną do 22 stopni na zachodzie - pisze IMGW. Od czwartku sytuacja jednak znów się pogorszy. Słońca będzie niewiele, za to nad krajem zawiśnie dużo chmur, którym towarzyszyć będą opady deszczu. 

Synoptycy z portalu fanipogody.pl zapowiadają, że chłodne noce odczują przede wszystkim mieszkańcy Suwalszczyzny, gdzie temperatura może plasować się na poziomie zaledwie 4 stopni Celsjusza. "Oznacza to, że lokalnie mogą pojawić się przygruntowe przymrozki" - czytamy.

Pandemia koronawirusa. Coraz mniej 'zielonych' krajów Coraz więcej zakażeń w Europie. Polska wciąż "zieloną wyspą"

Ochłodzenie w Europie. W Norwegii temperatura na minusie

Te wartości nie są jednak wcale tak niskie, jeśli porównamy je z sytuacją na północy Europy. Jak podaje portal, 22 sierpnia nad ranem w Norwegii odnotowano -4.3 stopnia. Duże ochłodzenie mają odczuć także Niemcy, Austriacy czy Węgrzy. "W krajach nadbałtyckich, czy na Bałkanach jest chłodniej nawet o 5 stopni od średniej temperatury w tym okresie. Widać więc, że ochłodzenie, które uderzyło obecnie w Europę, jest dość silne i objęło znaczny obszar" - pisze serwis fanipogody.pl.

Więcej o: