Alert RCB dla czterech województw. Intensywne opady i wezbrania rzek. "Przygotuj się na podtopienia"

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu i wezbraniami rzek, które mogą wystąpić najbliższej nocy oraz we wtorek. SMS-y powiadamiające rozsyłane są obecnie do mieszkańców czterech województw: lubelskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i lubuskiego.

"Uwaga Alert RCB!! SMS-owe ostrzeganie zostało uruchomione dla osób przebywających na terenie województwa lubelskiego. Dziś, w nocy i jutro (23/24.08) intensywne opady deszczu. Możliwe gwałtowne wezbrania rzek. Przygotuj się na ewentualne podtopienia" - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Komunikat opublikowano w poniedziałek krótko przed godz. 12.

Alert RCB. Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami wydano dla czterech województw

W kolejnych godzinach podobne ostrzeżenia wydano dla kolejnych trzech województw: lubuskiego, wielkopolskiego oraz mazowieckiego. 

Jak przypomina RCB, w przypadku zagrożenia podtopieniami należy:

  • słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji,
  • przenieść wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,
  • zadbać o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany,
  • pojazdy z terenu posesji przestawić w niezagrożone miejsca,
  • zabezpieczyć budynek i przygotować worki z piaskiem.
Zobacz wideo Burza uszkodziła przejazd kolejowy, policjanci zauważyli nadjeżdżający pociąg

Intensywne opady i burze przewiduje również IMGW. Ostrzeżenie trzeciego stopnia wydano dla lubuskiego

Przed intensywnymi opadami deszczu, które mogą wystąpić w poniedziałek i wtorek, ostrzega również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia wydano dla województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i lubelskiego i podkarpackiego.

Ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia dotyczą województwa lubuskiego. Jak podał IMGW, w tym regionie - poza opadami deszczu - mogą wystąpić jeszcze burze. W części woj. lubuskiego obowiązują również ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia (podobnie jak w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku).  

Więcej o: