Tatry. Pomrów wielki pojawił się w polskich górach. Ślimaki-kanibale mogą zagrażać faunie

W Tatrach zaobserwowany został gigantyczny ślimak, który może pożerać rodzime, znacznie mniejsze osobniki. "Spotkanie takiego kolosa z innymi ślimakami może się dla mniejszych od niego skończyć źle" - piszą pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W Tatrach został zauważony Pomrów wielki - ślimak imponujących rozmiarów, który zachwyca swoim umaszczeniem. Niestety, chociaż ciekawy ślimak przykuwa wzrok odwiedzających turystów, to jest on niebezpieczny dla naszego ekosystemu. 

Zobacz wideo Nie tylko ludzie potrzebują pomocy! W tym roku policjanci i strażnicy miejscy ratowali również zwierzęta

Pomrów wielki - ślimak, który pojawił się w Tatrach, zagraża naszej faunie 

O pojawieniu się w Tatrach ogromnego ślimaka poinformowali na Facebooku pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. "Ten ślimak na zdjęciu to przybysz z południowo-zachodniej Europy - Pomrów wielki (Limax maximus). Zadziwia swoją wielkością i ubarwieniem turystów w Tatrzańskim Parku Narodowym.  Nie jest to niestety radosna wiadomość, bo jest to obcy dla naszej fauny, inwazyjny gatunek ślimaka, notowany na obrzeżu Tatr już w końcu ubiegłego stulecia (Dyduch Falniowska 1991)" - czytamy we wpisie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jednego z osobników dostrzegł edukator pracujących w parkuŚlimak utopił się w basenie fontanny przy reliktach dawnego dworu Homolaczów w Kuźnicach.

Jacek JaworekPoszukiwania Jacka Jaworka. Policja sprawdzała nowe informacje

Ogromny ślimak może pożreć mniejsze osobniki   

Okazuje się, że pojawienie się nawet jednego pomrowa wielkiego może spowodować ogromne szkody. "Obecność nawet jednego osobnika może w przypadku tego gatunku oznaczać możliwość rozmnożenia się, bo pomrowy wielkie są obojnakami oraz hermafrodytami i mogą w przypadku braku innej możliwości, rozmnożyć się same, bez drugiego osobnika" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez park.

"Spotkanie takiego kolosa z innymi ślimakami może się dla mniejszych od niego skończyć źle, bo poza rozkładającą się materią organiczną i grzybami pomrowy wielkie pożerają również inne ślimaki" - poinformowali pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

Grzyby to wielcy sprzątacze świataPanienki, czarne łebki i krowie gęby, czyli wielcy sprzątacze świata

Więcej o: