Ustawa, która ograniczyła handel w niedziele, weszła w życie 1 marca 2018 roku. Początkowo obowiązywały dwie handlowe niedziele w miesiącu, później jedna, a od 2020 roku duże sklepy i centra handlowe zamknięte są w niemal każdą niedzielę, z kilkoma tylko wyjątkami.
22 sierpnia jest niedzielą niehandlową. Tego dnia obowiązuje zakaz handlu, który obejmuje między innymi supermarkety i sklepy wielkopowierzchniowe oraz centra handlowe. Zakupy będzie można zrobić tego dnia w małych osiedlowych sklepach, aptekach, kwiaciarniach, kawiarniach, sklepach z pamiątkami, na stacjach benzynowych, w sklepach na dworcach lub lotniskach czy w sklepach, które mają status placówki pocztowej (należą do nich niektóre sklepy takie jak Żabka, Dino czy Biedronka).
Nowe prawo ma zmniejszyć liczbę sklepów, które korzystają ze statusu placówki pocztowej - zakłada ono, że w niedziele niehandlowe otwarte będą te sklepy, w których działalność pocztowa wyniesie ponad 50 proc. przychodów.
Do końca 2021 roku zostały tylko trzy niedziele handlowe. Najbliższa z nich wypada 29 sierpnia. Na kolejne trzeba czekać do 12 i 19 grudnia. Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara od tysiąca do 100 tys. złotych kary.